8. července 2009 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dejme úvěry prostitutkám, žádají amsterodamští radní

Prostitutky v amsterodamské čtvrti De Wallen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostitutky v amsterodamské čtvrti De Wallen. | foto: Reprofoto

AMSTERODAM  O úvěrech od bank si mohou nizozemské kněžky lásky nechat jen zdát, přestože je jejich profese v zemi tulipánů legální. Mnohé nizozemské banky se totiž dívají na prostitutky skrz prsty a odmítají je přijímat za klientky. Do řešení situace se proto vložila radnice Amsterodamu v rámci projektu změny světově proslulé čtvrti červených luceren De Wallen.

„Pro prostitutky je obrovská nevýhoda, když nemají možnost si vzít od banky úvěr, hypotéku nebo cokoli jiného,“ řekl mluvčí radnice.

Městská rada chce na řešení problému spolupracovat s bankéři a navrhnout takový postup, který by umožnil přístup k úvěrům nejen samotným prostitutkám, ale i majitelům nevěstinců a dalším osobám podnikajícím v sexuálním průmyslu. Předpokládá se, že by do dvou měsíců mohla přijít s konkrétnějším řešením.

Rada však rozhodně neplánuje, že by založila jakousi sexbanku, jak spekulovaly některé místní noviny. Podle mluvčího jde městu především o to, aby se změnil dosavadní pohled obyvatel města a bankéřů na prostituci. Město chce, aby finanční instituce začaly pohlížet na prostituci jako na čistý průmysl.

Zlepšení přístupu k úvěrům pro prostitutky je součástí dlouhodobého projektu 1012, který má za cíl zlepšit tvář čtvrti De Wallen v srdci nejstarší části Amsterodamu.

V rámci projektu, který získal jméno podle směrovacích čísla oblasti, již dříve město koupilo několik budov, kde byla dříve provozována prostituce. Opravené domy se změnily na umělecké galerie nebo na stylové bydlení.

Přestože se radnice nyní snaží prostitutkám pomoci, do budoucna je chce ze čtvrti De Wallen vytlačit pouze do několika kontrolovaných oblastí.

psp, reuters