Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
16. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dejte vejce robomalovaný. Velikonoční tradici mohou zachránit roboti

Velikonoční pomocník Eggbot umí zdobit vejce fixou, štětcem či voskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční pomocník Eggbot umí zdobit vejce fixou, štětcem či voskem. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Dokonale nazdobené velikonoční vajíčko bylo po generace vizitkou dívek a žen. Dnes už si s tím dává práci málokdo a kraslice jsou k vidění spíš na dekoračních fotografiích v letácích obchodních řetězců. Pomalu se vytrácející tradici by přitom trochu paradoxně mohli zachránit „ničitelé starých pořádků“ – roboti.

Jeden takový se nazývá Eggbot a vejde se na stůl vedle počítače. K tomu jej uživatel připojí, vloží do držáku vejce a zdobení může začít. První verzi tohoto robota vyvinul Bruce Shapiro už v roce 1990. Dnes prodává mnohem dokonalejší verze, které lze navíc ještě dovybavit různými vychátavkami. Eggbot tak umí zdobit vejce v podstatě jakýmkoliv způsobem – fixou, štětcem, voskem a podobně.

„Eggbot není jednoúčelová hračka. Je to multifunkční nástroj, který dokáže stejně dobře malovat třeba na golfové míčky, žárovky, mini dýně nebo třeba skleničky na víno,“ říká Shapiro, jehož vynález už ze severoamerického kontinentu pronikl i do Evropy.

Českou distribuci však nemá. Případní zájemci si robota musí objednat z Německa. Další překážkou může být i cena, která se liší podle modelu a výbavy. Začíná však na 220 eurech, v přepočtu necelých 5 900 korunách.

Vysoká pořizovací cena odradila i slovenského designéra a programátora Juraje Mikláše. Jal se proto vyrobit robota vlastního, což sice trvalo déle než vybalení Eggbota z krabice, ale vyšlo vyšlo to výrazně levněji.

„Eggbot nenabízel žádnou zábavu při stavění. Tedy napětí, jestli to vlastně nakonec ude fungovat. U takovýchto věcí totiž platí, že cesta je cíl,“ popisuje na svém blogu Mikláš. Zároveň zde i popisuje, co je ke stavbě vlastního velikonočního pomocníka potřeba, jak celý proces zhruba probíhá i kde sehnat potřebné díly a kde stáhnout kreslící software.

Kdo není technicky tolik zručný, neumí s pilou a nebo není dostatečně trpělivý na několik „zaměřovacích“ pokusů končících buď rozkřáplým vejcem nebo úplnou čmáranicí, má ještě další možnost. Tou je společnost JK Brickworks, která se zabývá stavbou realistických modelů i funkčních nástrojů z Lega. Na svém webu má přitom zdarma ke stažení kompletní návod, jak postavit robota na zdobení vajec právě z celosvětově nejslavnější stavebnice.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...