Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dělníci v továrně H&M zničili šicí stroje a zbili manažera. Chtěli vyšší plat

Obchod oděvní značky H&M. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod oděvní značky H&M. | foto: H&M

NEIPYIJTO Dělníci továrny v Myanmaru, jež šije oblečení pro švédský oděvní řetězec Hennes & Mauritz (H&M) zdemolovali výrobní linku. O incidentu, který je v zemi označován za jeden z nejnásilnějších za několik let, informovala v týdnu agentura Reuters.

„Společnost H&M je konfliktem hluboce znepokojená. Obchodní vztah s touto továrnou je nyní pozastaven. Monitorujeme situaci a s oběma stranami jsme v kontaktu. Rozhodně se distancujeme od jakékoli formy násilí,“ uvedl v prohlášení evropský řetězec.

Spor mezi čínskými majiteli továrny Hangzhou Hundred-Tex Garment a jejími 570 dělníky trvá již od začátku února. Aktivisté požadují vyšší ochranu pracujících v textilním průmyslu, včetně zvýšení mezd a hrazení zdravotní péče.

Minimální měsíční mzda se v oděvním průmyslu v Myanmaru pohybuje kolem 63 dolarů (v přepočtu přibližně 1606 korun). Naopak mzda dělníků ve Vietnamu nebo v Kambodži se podle International Labor Organization pohybuje od 90 do 145 dolarů za měsíc.

Vyjednávání se však na konci února zvrtlo v násilný konflikt. Záběry bezpečnostních kamer zachytily několik dělnic, jež zbili čínského manažera. Další dělníci zničili zařízení továrny včetně textilních strojů, počítačů a bezpečnostních kamer. Konflikt vedl k uzavření továrny.

Škoda se odhaduje na 75 tisíc dolarů (v přepočtu téměř dva miliony korun). Společnost zřejmě bude požadovat kompenzaci škoda od myanmarského ministerstva práce. Zástupci zaměstnanců nyní vyjednávají s managementem o podmínkách, za kterých by se továrna mohla znovu otevřít.

Továrna společnosti Hangzhou Hundred-Tex Garment Group je jedním ze 40 dodavatelů nadnárodního řetězce, který je znám oděvní konfekcí za nízké ceny a spoluprací se známými návrháři.

V Myanmaru pracují šičky především na šití košil a sukní. Místní textilní průmysl, jež zaměstnává více než 300 tisíc dělníků, se rychle rozvíjí. Kromě zakázek švédského řetězce H&M uspokojuje i výrobu americké značky Gap.

„Průmyslové vztahy jsou v myanmarském oděvním průmyslu staré jen několik let. Efektivní spolupráce se zde stále vyvíjí,“ řekl Jacob Clere, který pracuje na projektu Evropské unie, jenž má za úkol zlepšit tamní oděvní průmysl.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....