Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dělníci v továrně H&M zničili šicí stroje a zbili manažera. Chtěli vyšší plat

Ekonomika

  7:00
NEIPYIJTO - Dělníci továrny v Myanmaru, jež šije oblečení pro švédský oděvní řetězec Hennes & Mauritz (H&M) zdemolovali výrobní linku. O incidentu, který je v zemi označován za jeden z nejnásilnějších za několik let, informovala v týdnu agentura Reuters.

Obchod oděvní značky H&M. foto: H&M

„Společnost H&M je konfliktem hluboce znepokojená. Obchodní vztah s touto továrnou je nyní pozastaven. Monitorujeme situaci a s oběma stranami jsme v kontaktu. Rozhodně se distancujeme od jakékoli formy násilí,“ uvedl v prohlášení evropský řetězec.

Spor mezi čínskými majiteli továrny Hangzhou Hundred-Tex Garment a jejími 570 dělníky trvá již od začátku února. Aktivisté požadují vyšší ochranu pracujících v textilním průmyslu, včetně zvýšení mezd a hrazení zdravotní péče.

Módní řetězce maskují své potíže výrobou ekologického oblečení

Minimální měsíční mzda se v oděvním průmyslu v Myanmaru pohybuje kolem 63 dolarů (v přepočtu přibližně 1606 korun). Naopak mzda dělníků ve Vietnamu nebo v Kambodži se podle International Labor Organization pohybuje od 90 do 145 dolarů za měsíc.

Vyjednávání se však na konci února zvrtlo v násilný konflikt. Záběry bezpečnostních kamer zachytily několik dělnic, jež zbili čínského manažera. Další dělníci zničili zařízení továrny včetně textilních strojů, počítačů a bezpečnostních kamer. Konflikt vedl k uzavření továrny.

Škoda se odhaduje na 75 tisíc dolarů (v přepočtu téměř dva miliony korun). Společnost zřejmě bude požadovat kompenzaci škoda od myanmarského ministerstva práce. Zástupci zaměstnanců nyní vyjednávají s managementem o podmínkách, za kterých by se továrna mohla znovu otevřít.

Zisk H&M v Česku stoupl na 143 milionů, řetězec letos otevře pět nových prodejen

Továrna společnosti Hangzhou Hundred-Tex Garment Group je jedním ze 40 dodavatelů nadnárodního řetězce, který je znám oděvní konfekcí za nízké ceny a spoluprací se známými návrháři.

V Myanmaru pracují šičky především na šití košil a sukní. Místní textilní průmysl, jež zaměstnává více než 300 tisíc dělníků, se rychle rozvíjí. Kromě zakázek švédského řetězce H&M uspokojuje i výrobu americké značky Gap.

„Průmyslové vztahy jsou v myanmarském oděvním průmyslu staré jen několik let. Efektivní spolupráce se zde stále vyvíjí,“ řekl Jacob Clere, který pracuje na projektu Evropské unie, jenž má za úkol zlepšit tamní oděvní průmysl.