Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
12. března 2017 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dělníci v továrně H&M zničili šicí stroje a zbili manažera. Chtěli vyšší plat

Obchod oděvní značky H&M. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod oděvní značky H&M. | foto: H&M

NEIPYIJTO Dělníci továrny v Myanmaru, jež šije oblečení pro švédský oděvní řetězec Hennes & Mauritz (H&M) zdemolovali výrobní linku. O incidentu, který je v zemi označován za jeden z nejnásilnějších za několik let, informovala v týdnu agentura Reuters.

„Společnost H&M je konfliktem hluboce znepokojená. Obchodní vztah s touto továrnou je nyní pozastaven. Monitorujeme situaci a s oběma stranami jsme v kontaktu. Rozhodně se distancujeme od jakékoli formy násilí,“ uvedl v prohlášení evropský řetězec.

Spor mezi čínskými majiteli továrny Hangzhou Hundred-Tex Garment a jejími 570 dělníky trvá již od začátku února. Aktivisté požadují vyšší ochranu pracujících v textilním průmyslu, včetně zvýšení mezd a hrazení zdravotní péče.

Minimální měsíční mzda se v oděvním průmyslu v Myanmaru pohybuje kolem 63 dolarů (v přepočtu přibližně 1606 korun). Naopak mzda dělníků ve Vietnamu nebo v Kambodži se podle International Labor Organization pohybuje od 90 do 145 dolarů za měsíc.

Vyjednávání se však na konci února zvrtlo v násilný konflikt. Záběry bezpečnostních kamer zachytily několik dělnic, jež zbili čínského manažera. Další dělníci zničili zařízení továrny včetně textilních strojů, počítačů a bezpečnostních kamer. Konflikt vedl k uzavření továrny.

Škoda se odhaduje na 75 tisíc dolarů (v přepočtu téměř dva miliony korun). Společnost zřejmě bude požadovat kompenzaci škoda od myanmarského ministerstva práce. Zástupci zaměstnanců nyní vyjednávají s managementem o podmínkách, za kterých by se továrna mohla znovu otevřít.

Továrna společnosti Hangzhou Hundred-Tex Garment Group je jedním ze 40 dodavatelů nadnárodního řetězce, který je znám oděvní konfekcí za nízké ceny a spoluprací se známými návrháři.

V Myanmaru pracují šičky především na šití košil a sukní. Místní textilní průmysl, jež zaměstnává více než 300 tisíc dělníků, se rychle rozvíjí. Kromě zakázek švédského řetězce H&M uspokojuje i výrobu americké značky Gap.

„Průmyslové vztahy jsou v myanmarském oděvním průmyslu staré jen několik let. Efektivní spolupráce se zde stále vyvíjí,“ řekl Jacob Clere, který pracuje na projektu Evropské unie, jenž má za úkol zlepšit tamní oděvní průmysl.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.