17. března 2016 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Den po oznámení rekordu: odboráři Škody Auto hrozí neomezenou stávkou

Snímek z loňské demonstrace odborářů Škody Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z loňské demonstrace odborářů Škody Auto. | foto: MAFRA

MLADÁ BOLESLAV Odbory ve Škodě Auto jsou připraveny na časově neomezenou stávku, pokud zkrachují jednání s vedením automobilky o růstu mezd. Firma podle nich přišla s malým navýšením nabídky. Až na některé dílčí body se obě strany zatím nepřiblížily dohodě, informuje nové vydání týdeníku Škodovácký odborář.

Hrozba přichází jen den poté, co se vedení české automobilky pochlubilo úspšnými hospodářskými výsledky - nejlepšími v historii firmy. Škoda Auto loni zvýšila zisk o 6,5 procenta na rekordních 708 milionů eur, tedy v přepočtu asi 19,1 miliardy korun. Tržby byly rovněž nejvyšší v historii.

REKORDNÍ ROK

  • Škoda Auto loni zvýšila zisk o 6,5 procenta na 19,1 miliardy korun.
  • Tržby stouply o 6,2 procenta na 338 miliard korun.
  • Automobilka loni dodala zákazníkům rekordních 1 055 500 vozů, meziročně o 1,8 procenta více.
  • Letos chce Škoda Auto přijmout 2000 nových zaměstnanců.

Odboráři tak logicky žádají navýšení mezd odpovídající úspěchům firmy. Zatím se ale s manažery nedomluvili. Navrhují osmiprocentní nárůst za rok. Firma přišla s nabídkou dvoufázového růstu o tři, respektive 2,5 procenta. Kolektivní vyjednávání před uzavřením dohody nekomentuje.

Při tom posledním stouply tarifní mzdy ve Škodě Auto o 3,5 procenta. Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích činí téměř 36 tisíc korun. Pro srovnání: celostátní průměr je 28 tisíc.

„Naší prioritou je vyjednávat u stolu, postupovat dle zákona a eventuálně s pomocí zprostředkovatele. V případě krachu všech těchto možností jsme připraveni na časově neomezenou stávku, máme konkrétní strategii. Situace se nyní láme a musíme se i na tyto možnosti připravovat,“ uvedl ve zmíněném vydání týdeníku předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík.

Podle mluvčí Škody Jany Bahníkové firma stávku respektuje. „Zaměstnanci mají...
Před továrnou Škoda auto dnes proběhla stávka odborářů, které se účastnilo...

Stávková pohotovost či stávka provázely v posledních letech vyjednávání kolektivních smluv v automobilce poměrně často. Stávkovalo se v roce 2005 a 2007, reálná hrozba stávky visela nad automobilkou i v dalších letech. Loni odbory pohrozily třídenní nebo pětidenní stávkou.

„Podniková rada se musí jasně rozhodnout, jakým způsobem budeme pokračovat, tedy zda začneme s mobilizací ke stávce pět dnů plus,“ prohlásil Povšík.

Současná kolektivní smlouva vyprší už koncem března. Na základě připomínek odborářů Škoda svou nabídku mírně zvýšila a nabídla zaměstnancům růst tarifů o tři procenta od letošního dubna a o 2,5 procenta od 1. ledna 2017, navíc růst týmové prémie v definovaných provozech od 1. července 2016 a od 1. července 2017.

Odboráři do jednání vstoupili s požadavkem na růst tarifu o osm procent za 12 měsíců a s požadavkem na úpravu dalších složek mzdy, například zaručeného bonusu. Firma původně nabídla 2,5 procenta od 1. dubna a 2,5 procenta od 1. ledna 2017 s platností mzdové dohody do 31. března 2018.

ČTK, Lidovky.cz