8. září 2013 15:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Denní tržby z 'předváděček' činí až 800 tisíc, říká šéf inspekce

Záběr z dokumentárního filmu Šmejdi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z dokumentárního filmu Šmejdi. | foto: Reprofoto

PRAHA V Česku působí několik set firem, které se zabývají nabídkou zboží v předváděcích akcích. Jejich denní tržby se pohybují mezi 700 a 800 tisíci korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ředitel České obchodní inspekce (ČOI) Vladimír Velčovský.

Dosavadní největší hráči na českém trhu podle Velčovského pod tlakem médií i kontrolních orgánů Česko opouštějí a přeskupují síly.

Mohou ale vytvářet další živnosti a tak na trhu dál působit, protože v tuzemsku zatím neplatí zákaz řetězení živností. Připustil, že celospolečenskou poptávku po řešení nekalých praktik prodejců odstartoval filmový dokument Šmejdi.

PSALI JSME:

ČOI kontroluje předváděcí akce od roku 2009. Od té doby se počet kontrol zhruba zdvojnásobil. Loni inspektoři zjistili nějaké pochybení u 72 % z 281 kontrolovaných případů, letos za osm měsíců zkontrolovali 267 akcí a pochybení odhalili u 74 % z nich.

Pravidla se mají změnit od nového roku

Od 1. ledna 2014 bude platit nový kontrolní řád, který pracovníkům umožní pořizovat audio a video záznamy z předváděcích akcí a pak je používat i jako důkaz u soudu.

Během příštího roku by poslanci měli přijmout návrh novely o ochraně spotřebitele, podle kterého by pořadatelé předváděcích akcí museli nově ČOI hlásit dopředu místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet.

Stejné údaje budou muset být také na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na tyto akci lákají. Za porušení těchto povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK SLÉVÁRNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč