Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Deset let od pádu IPB. Záhady nejdražšího bankrotu přetrvávají

Demontáž poutače zkrachovalé banky IPB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demontáž poutače zkrachovalé banky IPB | foto: David Port

PRAHA Jedno je jisté: krach někdejší Investiční a Poštovní banky (IPB) zůstává i po deseti letech historicky nejdražším bankrotem v Česku. Stát za něj zaplatil kolem 125 miliard korun. Většina otázek v kauze IPB ale zůstává, a pravděpodobně i navždy zůstane, nezodpovězena.

Mezi záhady přitom patří již samotný prodej banky japonské investiční skupině Nomura. Ta totiž o banku podle všeho usilovala ne proto, aby jejím prostřednictvím mohla vstoupit na český bankovní trh, nýbrž proto, aby mohla získat přístup k akciím českých pivovarů, které IPB vlastnila.

Toto podezření Nomura potvrdila v podstatě zanedlouho poté, co Japonci koupili v březnu 1998 36procentní podíl v IPB za 3,031 miliardy korun. Již v září Nomura převedla akcie IPB na svoji dceřinou společnost Saluka Investments.

Proč Tošovský nezasáhl?
Záhada první: Žádost o umožnění převodu akcií na Saluku Investments byla ČNB doručena již tři týdny před rozhodnutím prodat státní podíl společnosti Nomura Europe.

ČNB tedy musela vědět, komu ve skutečnosti vláda státní podíl v IPB prodává. Přesto však ČNB pod vedením guvernéra Josefa Tošovského neučinila nic proti tomu, aby IPB převzala namísto renomovaného bankovního domu společnost s ručením omezeným sídlící na Kajmanských ostrovech.

"Vláda rozhodla o prodeji státního podílu nikoliv strategickému investorovi, ale společnosti s nulovým ručením, ve které se riziko spekulativního chování limitně blížilo jistotě," uvedla později parlamentní vyšetřovací komise ve své zprávě. ČNB dodnes nevysvětlila, proč o chystaném převodu akcií vládu neinformovala, respektive tomu nezabránila.

Téma "10 let od pádu IPB" si přečtěte ve středečním vydání deníku

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....