24. října 2011 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Deset miliard bude stačit, tvrdí banky ve Francii

Ústředí francouzské banky Société Générale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústředí francouzské banky Société Générale | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzským bankám bude k dostatečnému zvýšení základního kapitálu stačit méně než deset miliard eur (zhruba 250 miliard Kč). V reakci na víkendovou dohodu ministrů financí Evropské unie to dnes řekl guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer.

Ministři si odsouhlasili zvýšení požadavku kapitálové přiměřenosti bank pro případ, že banky ponesou větší náklady na odpisy řeckého dluhu.

"Částka za Francii bude nižší než deset miliard eur," řekl Noyer ve vysílání rozhlasové stanice BFM. Zvýšit kapitál budou muset všechny francouzské banky, nejen ty největší. Noyer řekl, že banky by mohly zvýšit kapitál i bez pomoci státu.

ČTĚTE TAKÉ:

Francouzské banky mají ve svých portfoliích značné objemy státních dluhopisů Řecka a některých dalších zadlužených zemí eurozóny. Pokud budou muset soukromí věřitelé seškrtat větší část řeckých dluhopisů, než se původně předpokládalo, dotkne se to především bank z Francie. Největší díl řeckých státních dluhopisů ale připadá na řecké banky.

Šéf centrální banky se rovněž vyjadřoval k nápadu francouzské levicové opozice oddělit retailovou část bank od investiční. Noyer řekl, že to není dobrý nápad, i když si levice myslí, že by to byl vhodný způsob boje proti hospodářským potížím.

"Rezolutně jsem došel k závěru, že takové oddělení není dobrým nápadem," řekl Noyer. Připomněl dvě velké banky, které během finanční krize let 2007 až 2008 zkrachovaly, tedy americkou Lehman Brothers a britskou Northern Rock. Obě se totiž specializovaly na konkrétní segment: Zatímco Lehman byl investiční bankou, Northern Rock čistě retailovou.

Lidovky.cz, ČTK