23. května 2012 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Deset tisíc firem dostane varování před užíváním nelegálního softwaru

Krádež software | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krádež software | foto: Shutterstock

PRAHA Česká pobočka Business Software Alliance rozeslala deseti tisícům firem obsílku s upozorněním na možné užívání nelegálního softwaru. Vybrala si například podniky, které programy ke své činnosti využívají a nemají koupené licence. Sdělil to mluvčí aliance Jan Hlaváč.

"Zaměřujeme se na firmy, u kterých je podezření, že mají nainstalovaný nelegální software. Vycházíme částečně z oznámení, která jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě," uvedl Hlaváč.

ČTĚTE TAKÉ:

Nelegální software používají hlavně malé a střední podniky

Největší riziko nelegálního používání softwaru je u společností s více než deseti a méně než 100 zaměstnanci ve výrobní oblasti, službách či administrativě. BSA hrozí, že pokud vedení oslovených firem na výzvu nebude reagovat, může to být v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující.

"Manažeři se pak mohou těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění," dodal Hlaváč.

Pokud bude letos firma stíhána za užívání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 286 tisíc korun, což je o desetinu více než loni. Nejvyšší kompenzace se zatím pohybovaly mezi 500 a 700 tisíci korun. Právní experti aliance odhadují, že letos průměrná výše odškodnění poroste rychleji než dříve kvůli novému zákonu o trestní odpovědnosti firem, který umožňuje stíhání celého podniku a ne jen konkrétních osob.

V minulých letech na výzvu zareagovaly dvě pětiny firem

Business Software Alliance firmy obesílala i v minulých letech. Na její výzvu zareagovaly asi dvě pětiny z oslovených 25 tisíc podniků.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace Microsoftu, antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk). Míra softwarového pirátství v Česku loni klesla o jedno procento na 35 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz