Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Desetiletý konkurz na sklářský gigant Crystalex skončil. Firma vyrábí dál

Po druhé světové válce se stal podnik majetkem státu. Někdejší závod Crystalexu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po druhé světové válce se stal podnik majetkem státu. Někdejší závod Crystalexu... | foto: ČTK

NOVÝ BOR Konkurz na někdejší sklářský gigant Crystalex Nový Bor po více než deseti letech skončil. Soud tak uzavřel insolvenční řízení v poslední z firem sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), vyplývá z insolvenčního rejstříku. Rozprodej majetku zkrachovalé novoborské sklárny vynesl 614 milionů korun, věřitelé ale žádali zhruba osmkrát víc. Většinu peněz získala Citibank Europe, velké peníze dlužil podnik i zaměstnancům. Od roku 2010 sklárna znovu vyrábí s novým majitelem pod názvem Crystalex CZ.

Novoborský Crystalex zastavil výrobu na začátku roku 2009, na podzim areál v Novém Boru a v Karolince na Vsetínsku koupil nový vlastník - CBC Invest (dnes Crystalex CZ) s ruským kapitálem za 363 milionů korun. Další stamiliony od té doby vlastníci investovali nejen do obnovení výroby a technologií, ale také do modernizace výroby i areálů. Podle dat z obchodního rejstříku přesáhly v roce 2017 tržby společnosti 989 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem bezmála 36 milionů. Firma zaměstnávala 850 lidí. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou.

Skupina BCT byla ještě v roce 2008 největším výrobcem užitkového skla v Česku a zaměstnávala zhruba 5000 lidí. Dalších 2000 pracovníků měla majetkově spřízněná společnost Porcela Plus. Kvůli nedostatku provozního kapitálu ale zahájil soud v mateřské BCT a Sklárnách Kavalier Sázava, Crystalexu Nový Bor, Skle Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárnách Bohemia v Poděbradech, Porcele Plus, Karlovarském porcelánu a Concordii v září 2008 insolvenční řízení. Návrh na zahájení insolvenčního řízení podali tehdy sami vlastníci. Teprve teď soud uzavřel poslední z nich.

Příčinou pádu skupiny nebyla podle analytiků ekonomická krize, ale výrazně ho urychlila. Krach skláren zavinily podle ekonomů dlouhodobé problémy, zejména nevyřešené úvěry z konce 90. let. Skupina dlužila dodavatelům přes 2,9 miliardy korun, dalších 1,8 miliardy představovaly úvěry. Největším věřitelem byla Citibank Europe. Všechny podniky včetně mateřské společnosti BCT skončily proto postupně v konkurzu. Na Crystalex ho soud prohlásil 12. března 2009. 

Místo dvou miliard dostali pár milionů

Prodej majetku celé skupiny vynesl více než dvě miliardy korun. Největší část výnosu z prodeje majetku zkrachovalého novoborského Crystalexu, zhruba 40 procent, získala Citibank Europe. Pětinu představovaly pohledávky státu, více než 13 procent dlužila firma bývalým zaměstnancům. Po odečtení dalších nákladů zbylo na ostatní věřitele sotva 17,5 milionu korun, žádali přitom téměř 1,9 miliardy. Každý tak dostal jen 0,92 procenta své pohledávky, uvádí se v usnesení soudu.

Pád sklářské skupiny odhalil před deseti lety nedostatky insolvenčního zákona. Lidem ze zkrachovalých skláren a porcelánek pomohly tehdy odbory. „Kvůli chybám v zákoně zůstali lidé zcela bez prostředků, nám se podařilo vymoci jim náhrady mezd i dar od státu dohromady 335 milionů korun,“ řekl již dříve ČTK předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec. Odborům se navíc podařilo prosadit i změny v zákonech, už se tak nemůže stát, že lidé kvůli insolvenci zaměstnavatele zůstanou třeba půl roku bez příjmů.

Všechny sklárny skupiny BCT dnes podnikají s novými vlastníky a znovu zaměstnávají tisíce lidí.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Hana Lipovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

Hana Lipovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Hana Lipovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...