Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Desetina nových bytů patří cizincům. Pro movité cizince je Praha přitažlivou destinací

Pro cizince jsou byty v Praze výhodnou investicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro cizince jsou byty v Praze výhodnou investicí. | foto: Martin Samek, Lidovky.cz

PRAHA Cizinci či Češi vracející se po několikaletém pobytu v zahraničí si stále častěji pořizují v Praze nové bydlení. Česká metropole je totiž pro kupující z ciziny stále přitažlivou destinací.

Například v pražském projektu Smart byty v Nových Butovicích developerské společnosti Trigema, který zahrnuje téměř 300 bytů, najdeme vedle Čechů příslušníky více než deseti různých národností. „Zatímco v minulosti tvořili velkou část poptávky domácí zájemci, kteří do té doby bydleli třeba ve starší zástavbě či v podnájmu a toužili po vlastním bytě, v poslední době vidíme zvýšený zájem ze strany cizinců nebo Čechů, co žili relativně dlouhou dobu v zahraničí,“ popisuje současný trend Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.

Slováci, Němci i Britové

Obdobnou zkušenost mají i další developeři. Ve společnosti Finep tvoří cizinci zhruba deset procent klientů. „Nejpočetněji jsou zastoupeni Slováci, dále pak občané okolních států, především Německa, následují Britové, jejichž počet se zvýšil po referendu o brexitu, Američané, Izraelci, občané zemí bývalého Sovětského svazu a východní Asie, hlavně Vietnamci a Číňané,“ upřesňuje David Jirušek, mluvčí Finepu.

Dle poradenské společnosti Deloitte figurují zahraniční kupující v osmi procentech transakcí v bytových developerských projektech, menší zájem mají cizinci o rodinné domy. Kupující, jak tvrdí Deloitte, pocházejí nejčastěji ze Slovenska a z Ruska.

„Praha patří stále k atraktivním destinacím, což si uvědomují také developeři. Lze proto očekávat, že poptávka cizinců po bytech v Česku nebude klesat,“ říká Miroslav Linhart, partner a vedoucí týmu nemovitostí v Deloitte.

Důvodů, proč je Praha pro kupující ze zahraničí lákavá, je více. Zdejší byty jsou i přes enormní zdražování v porovnání s řadou evropských měst stále dostupné. Jak uvádí portál Numbeo.com, který sleduje ceny bydlení po celém světě, zaplatí kupující za metr čtvereční v bytě mimo centrum Londýna 9417 dolarů, mimo centrum Mnichova 8005 dolarů, mimo centrum Vídně 4512 dolarů, mimo centrum Berlína 4009 dolarů a mimo centrum Hamburku 3891 dolarů. Metr čtvereční v bytě mimo centrum Prahy vyjde na 3237 dolarů.

Atraktivní a levná Praha

Praha je navíc považována za bezpečnou destinaci a nabízí relativně dost zajímavých pracovních příležitostí. Koncem loňského roku britský list The Independent zveřejnil žebříček 27 nejlepších světových měst pro život a práci sestavený organizací InterNations na základě hodnocení expatů. Praha se umístila na druhém místě za bahrajnským hlavním městem Manáma.

To, že je Praha pro cizince atraktivní, dokládají i statistická data. Loni se počet obyvatel Prahy zvýšil o 14 tisíc osob na více než 1,29 milionu obyvatel, a to hlavně díky cizincům, kterých přibylo přes deset tisíc.

Na rozdíl od tuzemských kupujících, kteří poptávají hlavně menší jednotky o velikosti 2+kk, vybírají zájemci ze zahraničí z větších bytů. „Pokud kupují menší, je to proto, že už ve vlastním bydlí a další jednotka slouží spíše pro pronájem do doby, než se tam po čase nastěhuje jedno z jejich dětí,“ tvrdí Soural z Trigemy.

„Tito lidé mají často velmi dobré ekonomické vzdělání a přehled o vývoji cen na nemovitostním trhu v západní Evropě či USA,“ dodává Jirušek z Finepu. „Moc dobře vědí, že ceny nemovitostí v Praze jsou v porovnání s městy západní Evropy stále velmi nízké.“

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!