Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Designérka navrhla průhledné respirátory třídy N95. Na jejich výrobu lidé přispěli už téměř 6,8 milionu

Respirátor je vyrobený z průhledného silikonu a po jeho stranách se nachází dva... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Respirátor je vyrobený z průhledného silikonu a po jeho stranách se nachází dva... | foto: Seeus95

Washington Téměř celý svět je kvůli snahám o zamezení šíření nákazy covid-19 zahalen do roušek a respirátorů. I přes mnohé nespokojené hlasy poukazující na jejich diskomfort jde však stále o jediný účinný prostředek, který je schopný šíření viru zabránit. Američtí designéři proto přišli s návrhem silikonového respirátoru třídy N95, který sám drží na obličeji.

V crowdfundingové kampani na platformě Kickstarter se těší ohromné podpoře přispěvatelů, kteří na jeho výrobu přispěli už téměř 6,8 milionu korun.

Bývalá profesorka designu a materiálových technologií na amerických univerzitách Columbia a Parsons Alice Min Soo Chunová spolu se svým týmem pracuje na unikátním silikonovém respirátoru Seeus95, který má díky technologii a designu disponovat míře vysokého komfortu, ale i ochrany. Ta se má rovnat účinnosti respirátorů třídy N95, který je společně s užitím chirurgické roušky považován za nejúčinnější ochranu před nákazou koronaviru.

Hlavní výhodou respirátoru je podle designérů fakt, že sám přilne k pokožce...
Hlavní výhodou respirátoru je podle designérů fakt, že sám přilne k pokožce...

Respirátor je vyrobený z průhledného silikonu a po jeho stranách se nachází dva filtry. Jako jeho hlavní výhodu designéři uvádí, že sám přilne k tváři a není ho tedy potřeba nijak uchycovat k hlavě nebo uším, jako je tomu např. u klasických roušek nebo respirátorů. Designéři zároveň v kampani vyzdvihují fakt, že je respirátor průhledný a jeho nositelům je tak vidět do tváře.

Výhodou silikonové masky má být i její udržitelnost, protože je možné ji opakovaně desinfikovat. Navíc filtry, které má uvnitř zabudované, jsou vyměnitelné a masku tak lze opakovaně používat a šetřit životní prostředí.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doposud respirátory Seeus95 neposuzovalo a je tedy třeba, aby masky prošly dalším testováním a byly odborně posouzeny. V současné době designéři ve spolupráci s laboratoří MIT Lincoln Laboratory provádějí testování filtrů.

Chunová pro výrobu respirátorů Seeus95 založila na crowdfundingové platformě Kickstarter kampaň, která se těší z nebývalé podpory přispěvatelů. Samodržící silikonové masky doposud finančně podpořilo přes tři tisíce lidí, kteří původní cílovou částku 25 000 dolarů svými příspěvky výrazně přesáhli a projekt má nyní ve fondu více než 300 000 dolarů (téměř 6,8 milionu korun).

Crowdfunding s sebou obecně přináší jisté riziko, protože ne všechny projekty, na něž jsou v kampaních peníze vybírány, jsou nakonec realizovány. Web Business Insider však podotýká, že hlavní designérka silikonových respirátorů Chunová již prostřednictvím crowdfundingových kampaní již čtyři projekty realizovala.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...