25. března 2016 11:08, aktualizováno  13:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Designérky proti Babišovi. Kvůli kauze Čapí hnízdo přestaly pracovat pro Penam

Ministr financí a šéf hnutí ANOAndrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí a šéf hnutí ANOAndrej Babiš | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Kauza Čapí hnízdo přináší Andreji Babišovi první podnikatelské oběti. Designové studio Butterflies & Hurricanes ukončilo spolupráci s pekárenskou společností Penam. Zakladatelky studia Katarína Paurová a Michaela Thomas v otevřeném dopise krok zdůvodnily nesouhlasem s Babišovým neetickým chováním.

„Protože naší filozofií je fair business ethics, nutností morální kredibilita našich klientů a jejich přínos zemi i planetě, nemůžeme s Penamem, který díky svému majiteli tyto hodnoty bohužel nenaplňuje, nadále spolupracovat. Nechceme svou prací a znalostmi podporovat podnikatele a politika, který nejen že vytváří prostředí, které naši práci ztěžuje navrhováním zákonů, které drobné podnikatele likvidují, ale sám se dopouští trestného činu podvodu a tím naší zemi zostuzuje v Evropské unii,“ uvedly zakladatelky studia.

„Tato agentura pracovala pro společnost PENAM, a.s. téměř rok, s plným vědomím toho, že naše společnost je součástí koncernu Agrofert, jehož jediným majitelem je pan Andrej Babiš. Za celou dobu Butterflies & Hurricanes nikdy neměli se spoluprací etický či jakýkoliv jiný problém. Je jistě jen shoda okolností, že jejich prohlášení přichází nedlouho po vyhlášení výsledků tendru na kompletní redesign značky Penam, jehož se agentura Butterflies & Hurricanes taktéž účastnila a který nevyhrála,“ vyjádřila se ke kauze společnost Penam.

Dvojice žen zároveň vyzývá ostatní kolegy z oboru, aby dali najevo svůj názor a nepracovali pro klienty, kteří nejednají eticky. „Peníze nejsou všechno a i my, střední třída, podnikatelé a lidé, kteří se výrazně podílejí na rostoucí prosperitě země, máme právo vyjádřit svůj postoj k lidem, kteří by měli být morálními vůdci a v této roli naprosto selhávají a kteří vytvářejí zákony a podmínky pro naše podnikání,“ napsaly v otevřeném dopise Paurová a Thomas.

Akci uspořádali občanští aktivisté, redaktoři webu Svobodné fórum a skupina...
Protestní happenig Pochod čápů s heslem Žádáme EU o další peníze pro Andreje...

Studio Butterflies & Hurricanes se věnuje designu obalů a značek. Jeho zakladatelky zdůrazňují etický přístup: nepracují pro značky dopouštějící se diskriminace ani pro ty, které na obalech neuvádějí pravdivé nebo úplné informace o výrobku, podporují transparentnost a férový byznys. Spolupracují například se značkami Kofola, Lučina, Rajec, Studentská pečeť, Jupí, Granko nebo Braník.

Otevřený dopis: Ukončení práce naší společnosti pro Penam

Rády bychom tímto prohlášením daly najevo stanovisko k našemu dnes již bývalému klientovi. Jako matky a podnikatelky, které dávají práci devíti a více lidem a živí rodiny, jsme s tímto krokem dlouho otálely.
Penam jsme vnímaly jako klienta, jehož prostřednictvím můžeme - ač s myšlenkami a politikou majitele společnosti nesouhlasíme - šířit naši filozofii o vizuální kultivaci českého spotřebitele a o myšlenkách udržitelnosti, ve které věříme. I proto jsme pro společnost Penam doposud pracovaly.
Naše trpělivost však s poslední kauzou Čapího hnízda definitivně přetekla. Tímto bychom rády daly na vědomí, že pro tohoto klienta přestáváme pracovat.
Protože naší filozofií je fair business ethics, nutností morální kredibilita našich klientů a jejich přínos zemi i planetě, nemůžeme s Penamem, který díky svému majiteli tyto hodnoty bohužel nenaplňuje, nadále spolupracovat. Nechceme svou prací a znalostmi podporovat podnikatele a politika, který nejen že vytváří prostředí, které naši práci ztěžuje navrhováním zákonů, které drobné podnikatele likvidují, ale sám se dopouští trestného činu podvodu a tím naší zemi zostuzuje v Evropské unii.
Toto rozhodnutí nás mrzí především kvůli lidem, které jsme na úrovni managementu značek poznali a kteří svoji práci dělají dobře a za své vedení nenesou odpovědnost.
Tento otevřený dopis není touhou po zviditelnění, rády bychom jím inspirovaly i kolegy z jiných studií, aby nepracovali pro klienty, kteří se nechovají eticky, a nebáli se dát najevo svůj názor. Peníze nejsou všechno a i my, střední třída, podnikatelé a lidé, kteří se výrazně podílejí na rostoucí prosperitě země, máme právo vyjádřit svůj postoj k lidem, kteří by měli být morálními vůdci a v této roli naprosto selhávají a kteří vytvářejí zákony a podmínky pro naše podnikání.

Za Butterflies & Hurricanes
Michaela Thomas a Katarína Paurová