18. května 2009 13:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dětmarovice nevyrábí, černé uhlí je drahé

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

DĚTMAROVICE Energetická společnost ČEZ ve čtvrtek odstaví černouhelnou Elektrárnu Dětmarovice na Karvinsku. Stát bude do konce srpna a důvodem je nižší spotřeba elektrické energie, nízké ceny proudu na burze, a naopak drahé černé uhlí. Bezmála 300 zaměstnanců bude během odstávky běžně chodit do práce.

ČTK to dnes řekla regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.

Elektrárna Dětmarovice bude odstavena od čtvrtku 21. května do pondělí 31. srpna. "Elektrárna spaluje černé uhlí, proto je nejdražší elektrárnou skupiny ČEZ. Její odstávkou skupina ušetří desítky milionů korun," řekla ČTK Lutišanová.

Podle ní je v současné době elektřina natolik levná, že je výhodnější nakoupit ji na burze. K rozhodnutí odstavit dětmarovickou elektrárnu podle ní přispělo i jednání s černouhelnou společností OKD o cenách dodávaného uhlí.

"Snažili jsme se dohodnout nižší ceny, což se nepodařilo," řekla Lutišanová. "V tuto chvíli se k tomu nebudeme vyjadřovat," reagoval mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol. Odmítl sdělit, jaký vliv bude mít odstávka na OKD.

Teplá voda poteče
Výrobní bloky budou sice odstaveny, elektrárna však bude zajišťovat dodávku tepla a teplé užitkové vody pro Orlovou a další odběratele. "Provoz tedy zůstane nepřetržitý a odstávka se využije ke zlepšení celkové kondice výrobního zařízení.

V případě enormního nárůstu spotřeby elektřiny nebo ekonomických zvratů se elektrárna rozjede do plného provozu během 24
hodin," řekla Lutišanová.

Odběratelé elektrické energie podle ní odstávku nepocítí. Výrobu elektřiny v Dětmarovicích nahradí jiné, levnější elektrárny skupiny ČEZ a nakoupená energie, dodala mluvčí.

Elektrárna Dětmarovice je jedinou černouhelnou elektrárnou společnosti ČEZ. S výkonem 800 megawattů je i největší klasickou elektrárnou na Moravě. Majoritním dodavatelem černého uhlí pro elektrárnu je společnost OKD.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK/MONTÉR VÝTAHŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz