27. srpna 2012 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Deutsche Bank může zaměstnancům odebírat bonusy udělené jinde

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Deutsche Bank letos zavedla jako první globální banka možnost odebírat zaměstnancům akciové bonusy získané u předešlých zaměstnavatelů.

Zpřísněná pravidla pro bonusy banka zavedla už v lednu a vztahují se na všechny nové lidi v nadřízených pozicích, které mohou mít co do činění s rizikovými operacemi. Napsal to britský list Financial Times.

Podle konzultantů je takovéto pravidlo v bankovním světě vysoce neobvyklé, mohl by se z něj ale stát nový model. Nový výkonný šéf Deutsche Bank Anshu Jain nedávno prohlásil, že chce postavit svou banku do čela "kulturní změny", včetně reforem platů investičních bankéřů.

Evropské banky jsou po nedávné sérii afér pod tlakem investorů, politiků a regulačních orgánů na přijetí pravidel, která by udržela na uzdě rizikové chování manažerů a obchodníků. Zvláštní pozornost se věnuje právě bonusům.

Možnost odebírání dosud nevyplacených prémií již zavedla švýcarská UBS nebo britské banky HSBC, RBS a Lloyds. Podle jednoho z expertů na lidské zdroje by pravidlo o odebírání bonusů od předešlých zaměstnavatelů mohlo Deutsche Bank ztížit najímání nových talentů. Kandidát na vedoucí místo se bude sotva ochoten vzdát odměn, které si vydělal působením v jiné firmě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz