Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
8. listopadu 2017 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Deutsche Bank propustí desetitisíce lidí. ‚Jsme příliš manuální,‘ řekl její šéf

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu | foto: Reuters

BERLÍN Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zřejmě propustí desítky tisíc zaměstnanců, jelikož musí přizpůsobit náklady výrazně slabším příjmům. Umožnit jí to má především modernizace bankovních operací. V rozhovoru pro list Financial Times to jasně naznačil generální ředitel banky John Cryan.

„Zaměstnáváme 97 tisíc lidí, zatímco většina našich konkurentů polovinu,“ řekl Cryan. Banka v rámci pětiletého plánu restrukturalizace, který přijala koncem roku 2015, se chystá propustit čtyři až devět tisíc osob.

Další škrty ve výplatní listině jí pak umožní modernizace technologie, která přinese zefektivnění bankovních procesů. Cryan zdůraznil, že banka je „příliš manuální a tudíž náchylná k chybám“, a to se musí změnit.

Rozsáhlá restrukturalizace zahrnuje propojení divize Postbank s ostatními aktivitami v oblasti drobného bankovnictví a prodej části divize pro správu majetku. Integrace s Postbank by měla přinést úsporu 900 milionů eur. John Cryan v rozhovoru uvedl, že řada klientů by měla být přesměrována k online bankovnictví a že prostor k uzavírání bankovních poboček je nemalý.

Hvězda kdysi největší investiční banky na světě začala hasnout po globální finanční krizi. Deutsche Bank se v posledních letech potýkala s vysokými náklady na řešení právních sporů. Podle údajů agentury Reuters z letošního června tyto náklady od roku 2009 překročily 15 miliard eur (zhruba 384 miliard korun).

Koncem loňského roku se banka například dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009.

V letošním třetím čtvrtletí banka více než zdvojnásobila čistý zisk na 649 milionů eur z 278 milionů eur před rokem. Během prvních devíti měsíců letošního roku se čistý zisk banky dokonce více než ztrojnásobil na 1,7 miliardy eur. Návratnost vlastního kapitálu (ROTE) ale dosáhla pouhých čtyř procent, a byla tedy hluboko pod střednědobým cílem Deutsche Bank ve výši deseti procent.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.