9. srpna 2013 21:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Deutsche Telekom po skandálu odmítá americké servery

E-mail made in Germany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy E-mail made in Germany | foto: Reuters

BERLÍN Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom po skandálu se sledováním e-mailové a telefonní komunikace v USA odmítá používat americké servery pro zajišťování e-mailových služeb pro své klienty. Spoléhat se bude výhradně na ty, které jsou umístěny v Německu a komunikace má být navíc lépe zabezpečená.

Informovala o tom agentura Reuters. "Sledovací aféra lidmi v Německu hluboce otřásla," poznamenal dnes šéf Deutsche Telekom René Obermann, když představoval iniciativu s názvem "E-mail made in Germany". Ta usiluje o bezpečnější e-mailovou komunikaci v Německu.

Skandál propukl poté, co bývalý externí spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden v červnu vyzradil podrobnosti o americkém tajném vládním programu na sledování internetu Prism. Skandál vyvolal v USA i v zahraničí obavy z nezákonného špehování a porušování soukromí občanů.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě v Německu jde o zvlášť citlivou záležitost, protože jeho občané mají neblahé zkušenosti s odposloucháváním ze strany nacistických i komunistických úřadů.

Německý zpravodajský magazín Der Spiegel v červnu informoval, že americké tajné služby v Německu za měsíc běžně zachytí půl milionu telefonátů, e-mailů a SMS.

Veškerá data budou zpracována a uchována v Německu

Deutsche Telekom a jeho partner United Internet, jejichž služby využívají zhruba dvě třetiny všech uživatelů elektronické pošty v Německu, budou nyní veškerá data zpracovávat a uchovávat v Německu. Navíc budou chránit e-mailovou komunikaci svých klientů prostřednictvím kódovacího protokolu SSL, jenž se používá pro zabezpečenou komunikaci s webovými servery.

"To bude velký rozdíl," řekl expert na kybernetickou bezpečnost z berlínské Svobodné univerzity Sandro Gaycken. "NSA (Americká Národní agentura pro bezpečnost) může samozřejmě nadále pronikat dovnitř, ale po hromadném kódování e-mailů to bude těžší a nákladnější," dodal Gaycken.

ČTK, Lidovky.cz