5. října 2009 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Developer Orco dluží celkem 50 miliard Kč, 19 miliard bankám

Orco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orco | foto: ČTK

PRAHA Developerská společnost Orco Property Group dluží podle své výroční zprávy dvanácti bankám dohromady 750 milionů eur (zhruba 19 miliard Kč). Celkové závazky společnosti jsou ale mnohem vyšší, dosahují zhruba 50 miliard korun.

S informací přišel server Týden.cz. Největším věřitelem Orka je britská Royal Bank of Scotland, jejíž půjčky firmě Orco dosáhly 304,9 milionu eur (zhruba 7,7 miliardy eur). Dalších 150 milionů eur dluží firma německé EuroHypo.

Mezi velké věřitele patří rovněž bankovní domy známé z tuzemského trhu. Je mezi nimi i ČSOB a její mateřská KBC Bank, které od roku 2007 svou účast ve společnosti Orco paradoxně ještě navýšily - z 50 milionů na 94,6 milionu eur (zhruba 2,4 miliardy Kč).

A to v době, kdy nastal razantní propad realitního trhu, který letos stáhl Orco pod hladinu. Firma kvůli tomu v březnu musela požádat pařížský soud o ochranu před věřiteli. ČSOB se ale o peníze nebojí, přestože reality ztrácejí na ceně.

Jedna z největších stavitelských firem ve střední Evropě v současné době připravuje nový plán na restrukturalizaci dluhu, předchozí návrh totiž majitelé dluhopisů firmy předminulý týden odmítli.

Společnosti navíc skončila soudní ochrana před věřiteli, před týdnem proto požádala o prodloužení ochrany o dalšího půl roku. Orco současně už několik měsíců jedná s americkou společností Colony Capital o kapitálové investici 80 milionů eur (asi 2,03 miliardy Kč).

O dalším osudu firmy může být jasněji 20. října. V tento den se akcionáři Orka sejdou na mimořádné valné hromadě. Podílníci na ní budou rozhodovat například o dalším pokračování společnosti v činnosti nebo o programu zpětného odkupu až deseti procent akcií.

Orco v prvním pololetí prohloubilo meziročně ztrátu čtrnáctkrát na 199,9 milionu eur (zhruba pět miliard Kč) ze 14 milionů eur před rokem.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.