2. května 2014 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chtějí zbourat dům na Václaváku, teď se pochlubí historickými skvosty

Firma Flow East vlastní i sousední pozemek v Opletalově ulici. Z někdejší budovy dnes stojí již jen čelní zeď. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Flow East vlastní i sousední pozemek v Opletalově ulici. Z někdejší budovy dnes stojí již jen čelní zeď. | foto: © Flow EastČeská pozice

PRAHA Developer Flow East zpřístupní veřejnosti šest historických budov v centru Prahy. Otevře mimo jiné Palác Ericsson, Richtrův dům či hotel Jalta. Firmě ale patří i dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, který by měl ustoupit stavbě nového domu. Demolici mohlo zabránit, pokud by ho ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. V době, kdy úřad vedla Alena Hanáková (TOP 09 a STAN), to ale ministerstvo odmítlo.

Stavební úřad Prahy 1 již loni na podzim vydal povolení k demolici i stavební povolení. Kvůli odvoláním ale dosud obě povolení nenabyla právní platnosti.

Budovy, které chce firma veřejnosti ukázat, budou ale přístupné jen během několika otevřených dnů. "Odborní průvodci budou poskytovat výklad, informace a poukazovat na zajímavé prvky každému, kdo bude mít zájem," uvedl developer. Pro školy a zájmové skupiny, jako například památkářské asociace, zajistí společnost Flow East individuální prohlídky.

Váží si památek, přesto jednu zbourá

"Tyto nádherné budovy poskytují pozoruhodný pohled na pražskou občanskou a architektonickou historii vytvářenou po více než 800 let. Investovali jsme čas a peníze, abychom je přivedli zpět k životu a zároveň zachovali vše, co je neobvyklé a krásné na jejich designu, výstavbě a výzdobě," poznamenal zakladatel a předseda představenstva Flow East James Woolf. Jeho rozhodnutí zbourat rohový dům na Václavském náměstí, což před několika lety umožnil pražský magistrát, ale nezvrátily ani názory veřejnosti či odborníků, kteří se za zachování objektu postavili.

Co se veřejnosti ukáže:

Nejstarší z budov, jimiž se chce firma chlubit, je Palác Ericsson na Malém náměstí, který pochází z 12. století. Skloubí se v něm románské jádro s pozdně gotickou kaplí a doplňují je renesanční, barokní a klasicistní prvky. Na konci 15. století zde působil architekt, sochař a kameník Matěj Rejsek.

Jen o století mladší je budova Karlova 48, která se skládá ze tří domů. Bytový dům U Zlaté koruny tvoří dvě stavby datované od roku 1546. Jejich dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby z počátku 19. století. Původně měšťanský dům U Černého koníčka má nyní klasicistní fasádu. Během poslední rekonstrukce byly odkryty barokní fresky a renesanční malované trámové stropy.

Dům v Mostecké ulici 12 pochází z 15. století, je těsně u Karlova mostu a v současnosti slouží jako hotel. Pokoje mají původní vitrážová okna, dřevěné stropy a terasy.

Původně měšťanský Richtrův dům tvoří několik renesančních budov. Stojí mezi kostelem svatého Michala a domy U Zlaté lilie a U Zlatého orla. Románské jádro pochází nejspíše z první poloviny 13. století, poté byly domy několikrát goticky přestavovány. Flow East získal komplex od města v roce 2006.

Neobarokní administrativní palác The Forum na Václavském náměstí pochází z roku 1896. Dominantou budovy je schodiště se štukovou výzdobou. V paláci v minulosti sídlila pojišťovna, v níž určitou dobu pracoval Franz Kafka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!