Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Developeři upadají - ECM prodělalo 1,7 miliardy

Při zateplení stavby je nutné dodržet technologický postup. Nikde nesmějí vzniknout tepelné mosty, je nezbytná ochrana před vlhkostí či mechanickým poškozením.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při zateplení stavby je nutné dodržet technologický postup. Nikde nesmějí vzniknout tepelné mosty, je nezbytná ochrana před vlhkostí či mechanickým poškozením. | foto: Stomix

Developerská společnost ECM Real Estate Investments vykázala za tři čtvrtletí letošního roku ztrátu 69,9 milionu eur, tedy asi 1,7 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 byla firma v prodělku 28,08 milionu eur.

Konsolidované a neauditované výsledky dnes oznámila společnost. ECM REI je v Česku známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci.

Čisté výnosy z pronájmu firmy se od ledna do konce září snížily o 64,5 procenta na 4,2 milionu eur (zhruba 103 milionů korun). Celkový kapitál firmy se na konci třetího čtvrtletí dostal do záporných hodnot na 45,9 milionu eur (kolem 1,1 miliardy korun).

ECM REI se v současnosti potýká s vysokým zadlužením. Firma chce situaci vyřešit prostřednictvím připravovaného restrukturalizačního plánu.

Staví se stále. Developerských projektů najdete nejvíce v Praze a okolí. Za byt v Central Parku na Žižkově zaplatíte nejméně 3,5 milionu.

Návrh, který má být východiskem pro jeho vypracování, podpořila začátkem listopadu valná hromada držitelů dluhopisů firmy v cizích měnách. To znamená, že majitelé těchto obligací nepožadují předčasné splacení dluhopisů. Pro schválení konečného plánu restrukturalizace chtějí se společností ještě dále jednat. Podobný postoj zaujali později také držitelé korunových dluhopisů. O restrukturalizačním plánu mají majitelé obligací znovu rozhodovat v prosinci.

ECM kvůli hotovosti prodávalo nemovitosti

ECM REI v posledním roce získávala hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Nedávno se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti.

"Trpělivost většiny věřitelů naznačuje, že možnost dohody je vysoká. ECM přesto nebude mít vyhráno ani pokud dohody dosáhne," řekl analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

Situaci ECM REI zkomplikovala také Burzovní společnost pro kapitálový trh, jeden z držitelů korunových dluhopisů developera. Na začátku listopadu podala na ECM REI insolvenční návrh, společnost se od té doby nachází v insolvenčním řízení. Podle již dřívějšího vyjádření ECM REI jde o snahu urychlit restrukturalizace firmy.

Za ještě závažnější než insolvenční návrh považuje analytik Komerční banky financování dalších projektů firmy. Tím je hlavně bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. ECM REI tam na jaře zahájila stavbu, ta ale nyní stojí. "Firma bude muset na takovou dostavbu získat vnější zdroje.

Dostavba bude zřejmě jednou z podmínek dohody s věřiteli, jelikož projekt je klíčový pro zvýšení návratnosti půjčených prostředků," poznamenal Adamkovič.

 

Milan Janků roste a padá spolu s ECM

ECM založil v roce 1991 Milan Janků. V současnosti je většinovým majitelem firmy a zároveň jejím generálním ředitelem. Společnost s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím firmy ECM Group. Řadu svých aktiv vložil Janků do společného holdingu se skupinou PPF Petra Kellnera. ECM REI do něj ale nezačlenil.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...