21. března 2012 12:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Atrakce na Matějské byly nebezpečné, zjistila ČOI

Matějská pouť | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matějská pouť | foto: ČTK

PRAHA Česká obchodní inspekce na Matějské pouti v Praze zjistila závady u bezmála čtvrtiny kontrolovaných atrakcí. U některých kolotočů kvůli špatné konstrukci nástupní plochy hrozil návštěvníkům pád a některé atrakce měly ostré hrany, o které se lidé mohli poranit.

Sdělila to mluvčí ČOI Miloslava Fléglová, podle které už všechny závady byly odstraněny.

Inspektoři zkontrolovali cekem 39 atrakcí a závady zjistili u devíti z nich. Například nástupní plocha dětského kolotoče byla vysoká až 73 centimetrů, zatímco normy povolují pouze 24 centimetrů. ČOI upozornila také na vysoký nástupní schod atrakce Lochneska, který měřil 53 centimetrů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Hrozil pád pasažéra při výstupu i nástupu na atrakci s následným úrazem," uvedla Fléglová. Inspektoři zjistili i proraženou gondolu centrifugy, která měla ostré hrany, či neukotvený nafukovací hrad.

Minulý týden se na Matějské pouti stalo neštěstí, při kterém se na jedné z pouťových atrakcí s dvěma ženami utrhl vozík. "Jedna z žen utrpěla středně těžká, druhá lehká zranění," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová. Okolnosti nehody nyní prošetřuje policie. Zatím ale není jasné, jestli se jednalo o nešťastnou náhodu nebo o nedbalost.

Podobná neštěstí nejsou v Česku ojedinělá

V srpnu před dvěma lety v Paskově na Frýdecko-Místecku například vypadl za jízdy z řetízkového kolotoče třináctiletý chlapec. Po pádu z několikametrové výšky na asfalt utrpěl otevřené zlomeniny na obou pažích. V roce 2009 se v Lutíně na Olomoucku zřítil dětský řetízkový kolotoč. Při neštěstí se zranila dvě šestiletá děvčátka.

Problémy s atrakcí se před třemi lety nevyhnuly ani provozovatelům pouti v Praze Břevnově. Sedm lidí se zranilo poté, co se s nimi utrhla visutá lavice. V roce 2009 se při poryvu větru převrátil na pražském Proseku nafukovací hrad. Zraněni byli dva desetiletí chlapci, jeden z nich těžce.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz