Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Devět zemí EU půjde společně proti kvótám na ženy. Včetně Česka

Komisařka Viviane Redingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komisařka Viviane Redingová | foto: Reuters

BERLÍN Devět členských zemí Evropské unie se spojilo proti záměru Evropské komise prosadit povinné kvóty pro zastoupení žen v dozorčích a správních radách firem. Při schvalování tohoto plánu na summitu EU ho tak mohou zablokovat.

S odvoláním na informace, které přinese německý nedělník Welt am Sonntag, to uvedla agentura DPA. Mezi devítkou odpůrců je podle ní i Česká republika, kde záměr EK už dříve odmítla jak vláda, tak zákonodárci.

ČTĚTE TAKÉ:

Návrh v komisi prosadila loni v listopadu eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová a platit má od roku 2020. Pro definitivní přijetí ale bude potřebovat souhlas států EU a Evropského parlamentu. Počítá s tím, že 40 procent míst v dozorčích a správních radách velkých firem, které obchodují na burze, mají obsazovat ženy. Směrnice by se týkala asi 5000 firem v EU.

Jejím dlouhodobým odpůrcem je německá vláda. ČTĚTE VÍCE

Spolu s ní se podle Welt am Sonntag písemně zavázaly nařízení odmítnout také Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Nizozemsko, Česko, Estonsko, Litva a Maďarsko. "Nepodporujeme přijetí právně závazných pravidel pro ženy v dozorčích radách na evropské úrovni," stojí podle listu ve společném prohlášení signatářů.

Ti podle DPA disponují potřebným minimálním množstvím hlasů k zablokování tohoto návrhu. "Na odmítavém postoji Německa se nic nezměnilo," komentovalo společnou iniciativu unijních států německé ministerstvo pro rodinu. Evropská komise se k ní podle DPA naopak vyjádřit odmítla.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.