26. července 2013 19:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Devět zemí EU půjde společně proti kvótám na ženy. Včetně Česka

Komisařka Viviane Redingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komisařka Viviane Redingová | foto: Reuters

BERLÍN Devět členských zemí Evropské unie se spojilo proti záměru Evropské komise prosadit povinné kvóty pro zastoupení žen v dozorčích a správních radách firem. Při schvalování tohoto plánu na summitu EU ho tak mohou zablokovat.

S odvoláním na informace, které přinese německý nedělník Welt am Sonntag, to uvedla agentura DPA. Mezi devítkou odpůrců je podle ní i Česká republika, kde záměr EK už dříve odmítla jak vláda, tak zákonodárci.

ČTĚTE TAKÉ:

Návrh v komisi prosadila loni v listopadu eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová a platit má od roku 2020. Pro definitivní přijetí ale bude potřebovat souhlas států EU a Evropského parlamentu. Počítá s tím, že 40 procent míst v dozorčích a správních radách velkých firem, které obchodují na burze, mají obsazovat ženy. Směrnice by se týkala asi 5000 firem v EU.

Jejím dlouhodobým odpůrcem je německá vláda. ČTĚTE VÍCE

Spolu s ní se podle Welt am Sonntag písemně zavázaly nařízení odmítnout také Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Nizozemsko, Česko, Estonsko, Litva a Maďarsko. "Nepodporujeme přijetí právně závazných pravidel pro ženy v dozorčích radách na evropské úrovni," stojí podle listu ve společném prohlášení signatářů.

Ti podle DPA disponují potřebným minimálním množstvím hlasů k zablokování tohoto návrhu. "Na odmítavém postoji Německa se nic nezměnilo," komentovalo společnou iniciativu unijních států německé ministerstvo pro rodinu. Evropská komise se k ní podle DPA naopak vyjádřit odmítla.

Lidovky.cz, ČTK