Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Dezinfekce došla, použijte mýdlo.’ Česko může na antibakteriální prostředky čekat i několik týdnů

Mytí rukou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mytí rukou - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha  Antibakteriální gely na ruce a další dezinfekční pomůcky jsou na mnoha místech v Česku zcela vyprodané. Doplnění zásob může trvat i několik týdnů.

„Antibakteriální gel a dezinfekci jsem chtěla koupit v Tesku v pražském nákupním centru na Smíchově. Jenže jsem měla smůlu. Zatímco kolegyně z práce si ještě stihla koupit asi čtyři lahvičky, na mě už tam nezbylo nic. Vypadá to, že lidé kupují všechno, co má na sobě nápis dezinfekce,“ vylíčila serveru Lidovky.cz Gabriela z Benešova. Podobnou zkušenost má v posledních dnech řada Čechů, které ke zvýšené aktivitě přiměla šířící se nákaze koronavirem.

Rapidní nárůst prodeje sortimentu dezinfekčních prostředků hlásí drogistický řetězec DM drogerie. „Zájem o toto zboží se zvýšil v řádech stovek procent. Evidujeme ho napříč celou republikou. Aktuálně dochází u některých produktů k výpadku,“ uvedl v úterý pro Lidovky.cz mluvčí společnosti Jiří Peroutka. Kdy řetězec bude mít dezinfekční pomůcky znovu v prodeji, není jasné.

Drogérie Rossmann odhaduje, že výpadek u některých typů jí nabízené dezinfekce může trvat až několik týdnů. Kromě antibakteriální gelů zaznamenal řetězec zvýšený zájem také o dámské vložky, úklidové prostředky, toaletní papír a jednorázové kapesníčky. „Aktuálně registrujeme enormní zájem o antibakteriální gely a dezinfekce. Řádově se jedná o nárůst v desítkách procent,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Olga Stanley.

Zvýšená poptávka po dezinfekčních pomůckách se nevyhnula ani lékárnám. „Kvůli velkému zájmu zákazníků jsou vyprodány, v příštím týdnu je budeme do lékáren naskladňovat,“ říká mluvčí sítě lékáren BENU Alžběta Piškulová.

Kvůli šířící se nákaze koronavirem Češi hojně nakupují také medikamenty určené k léčbě nachlazení a chřipky, trvá enormní zájem o respirátory třídy FFP3, jež jsou proti virům nejúčinnější. Obavy z epidemie zvedly lékárně BENU za poslední týden tržby jenom na e-shopu až o 800 procent.

Mytí rukou je základ

Mluvčí lékárny Dr. Max Michal Petrov odmítl komentovat situaci ohledně výpadku některých produktů s tím, že nechce přispívat k panice. Podle internetového obchodu lékárny jsou však i zde bezoplachové antibakteriální gely na ruce zcela vyprodané.

Podle odborníků by však lidé neměli zapomínat především na pravidelné mytí rukou. Antibakteriální gel a další dezinfekce na ruce představuje pouze nástavbu.

„Řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem je základ. Dojde tím k odstranění větší části virů. Dezinfekce na ruce je účinnější, ale rozhodně je lepší si umýt ruce vodou a mýdlem než se stresovat, že nemám gel,“ řekla serveru Lidovky.cz ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Podrobný postup při mytí rukou zveřejnil na svých webových stránkách Státní zdravotní ústav.

Jako před Vánoci

Podobnému výpadku v nabídce zboží čelily v minulém týdnu také obchodní řetězce s potravinami, když si lidé dělali zásoby trvanlivých potravin. Skupovali zejména rýži, luštěniny, těstoviny, trvanlivé mléko, mouku a konzervy. Během minulého víkendu však podle mluvčí prodejny Billa zájem klesl. „Vypadá to, že domácnosti se už dostatečně zásobily, takže poptávka po trvanlivých potravinách postupně klesá,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí řetězce Dana Bratánková. Z tohoto pohledu klidnější víkend zaznamenal také řetězec Lidl.

Oproti tomu velkoobchodní prodejce Makro přirovnal objem prodávaného zboží za poslední týden k vánočnímu období. A poptávka prý neklesá. „Zvýšený zájem o trvanlivé potraviny a čisticí výrobky pokračuje i tento týden,“ uvedla mluvčí Romana Nýdrle.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!