30. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Bronzové Řecko a závislé Německo

Mince eura – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince eura – ilustrační foto | foto: Reuters

Německo je extrémně otevřená ekonomika vzhledem ke své velikosti. Její podíl vývozů na HDP je více než 50%. Například USA má podíl 14 %. Japonsko, které je bráno za exportní ekonomiku, je na 15%. Francie, která je velikostí podobná Německu, je na 27 %.

A mám pro vás další zajímavou informaci. On ten podíl nad 50% není normální ještě z jednoho hlediska. Je totiž relativně nový. Ještě v roce 2000 byl totiž na 30 %.

Co se stalo, že se struktura německé ekonomiky výrazně změnila? Můžeme mluvit o vysoké produktivitě průmyslu, Hartzových reformách. Je ale ještě jeden faktor, který není moc zmiňován. A přitom je důležitý i pro pochopení postojů Německa k současné dluhové krizí v eurozóně.

Tímto faktorem je euro, resp. marka. Před eurem efektivní kurz Německa dlouhodobě posiloval díky vysoké produktivitě a schopnosti vyvážet. Posilující měna byla tlumičem pro růst přebytků obchodní bilance. Se vznikem eura se toto posilování německé měny zastavilo. A tlumič se vypnul. Proto Německo bylo schopno velmi rychle zvýšit svůj podíl vývozů na HDP ze 30 % nad 50 %.

Jinými slovy, německá měna je podhodnocena. Podle našich propočtů zhruba o 40 %. V případě Číny se mluví o podobném podhodnocení. A tato země je označována za měnového manipulátora. Proč ne Německo?

Protože nemanipuluje s měnou přímo. Pro Německo stačí být ve spolku relativně slabších zemí. A proto i výsledná společná měna je slabší. Ano, slabší z pohledu Německa, nikoliv z pohledu Řecka. Proto má Německo motivaci udržet EMU pohromadě, tedy nevyhazovat slabé státy z EMU nebo samo vystupovat. Chrání si tak svou konkurenční výhodu, a tedy i svou ekonomiku.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!