13. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PIOVARCSY: Jaký vliv bude mít úřednická vláda na ekonomiku země?

Dohoda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dohoda - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Samotná úřednická vláda působí na ekonomiku země pozitivně. Nemění totiž pravidla podnikání, takže firmám šetří dodatečné náklady související s přizpůsobováním se neustálým změnám.

Samotná úřednická vláda vlastně nemůže prosadit nic, k čemu potřebuje souhlas parlamentu. Nemůže tedy sama změnit daně, zavést majetková přiznání či změnit důchodovou reformu.

Stačí se držet základní premisy, že podnikatelskému prostředí vyhovuje především jistota a máme najednou obrovskou konkurenční výhodu vůči okolním státům. Firmy v takovém prostředí vytváří více pracovních míst.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejsilnějším multiplikátorem ze všech je prostě vzít člověka z řady nezaměstnaných a dát mu práci. Sníží se tím výdaje na podporu v nezaměstnanosti a zaměstnaný pak začne vydělávat zdanitelný příjem. Cítí se lépe a je méně nemocný. A také více utrácí. 

Co se růstu ekonomiky týče, je jedním z nejúspěšnějších amerických prezidentů v historii Bill Clinton. A jaká byla tedy jeho politika během osmi let u moci, když opomeneme kouření doutníků? Žádná! Belgie neměla vládu téměř dva roky a během toho se téměř každý její makroekonomický ukazatel zlepšil.

Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu

Najdete na Lidovky.cz