13. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři poprvé vybírali zisky

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

V minulém týdnu se na akciových trzích prosadili v tomto roce poprvé výrazněji prodejci, kteří našli zdroj pro ziskové realizace v podobě nárůstu rizika spojeného s dalším možným vývojem v Evropě, ale především ve výrazném růstu akciových trhů v průběhu ledna.

První polovina týdne byla ovlivněna událostmi týkajícími se Španělska a Itálie, v prvním případě šlo o podezření z korupce na nejvyšších vládních místech, které by mohlo destabilizovat vládu v zemi snažící se o nutné prosazování úsporných opatření. Ve druhém případě investoři s obavami sledují rostoucí preference bývalého premiéra Berlussconiho. V obou případech se také zvýšila tendence nárůstu výnosu vládních dluhopisů, ale i přesto se tyto výnosy pohybují značně mimo rizikové úrovně z první poloviny loňského roku.

Výraznější uklidnění nepřineslo ani zasedání Evropské centrální banky (ECB), která aktuálně ani nemá příliš prostor a důvod pro aktivaci dalších opatření, která by znamenala buď podporu ekonomického vývoje, nebo finančního systému. Euro pak reagovalo na výsledek jednání oslabením. Tento týden nás čeká především zasedání ministrů financí zemí EU, které by mělo rozhodovat také o dalším postupu v Řecku, případně finanční pomoci Kypru.

Z makrodat pak budou důležité údaje o vývoji maloobchodních tržeb za leden vUSA, v Německu pak bude zveřejněn údaj o tvorbě HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Na domácím trhu budou investory zajímat čtvrtletní výsledky Komerční banky. Obecně pak po silném pozitivním vývoji v průběhu ledna na trzích může přibývat tendence k větší volatilitě a střídání růstu s poklesy, dočasně jsou růstové tendence a důvody k posílení vyčerpány.

Jan Korb, makléř Patria Direct