5. února 2013 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Leden přinesl další růst

Japonská burza Tokyo Stock Exchange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská burza Tokyo Stock Exchange | foto: ČTK

Začátek letošního roku přinesl pokračování růstového vývoje, který se bez výraznějšího přerušení rozvinul zhruba od poloviny listopadu. Obecně pak akciové trhy zaznamenávají postupný růst, který je výsledkem opatření provedených Evropskou centrální bankou v září loňského roku.

Ta pomohla snížit riziko vnímané ze strany investorů a vrátit důvěru v eurozónu. Ústup rizik se promítl v Evropě především na výnosech dluhopisů problematických evropských zemí - Španělsku, Itálii i dalších, kdy se zlepšily podmínky pro vlastní financování těchto zemí díky snížení úroků při emisi nových vládních dluhopisů.

Také bankovní sektor zaznamenal oživení, které se promítá jednak na růstu důvěry v mezibankovní sféře, jednak na vyšších dosahovaných provozních údajích. V takovém prostředí se pak investoři soustředí více na reálná ekonomická data a především na situaci podnikové úrovně. Pokud by byla hodnocena na základě probíhající výsledkové sezóny, tak lze nalézt uspokojivé údaje pro odůvodnění nákupů akcií jako třídy aktiv.

ČTĚTE TAKÉ:

Firemní sektor nabízí, samozřejmě s výjimkami, solidní ziskové úrovně při zvyšujících se tržbách, zároveň s růstem hotovosti držené společnostmi. To v situaci, kdy se úrokové sazby pohybují blízko svých historických minim, znamená, že akcie mohou být vyhledávaným aktivem v blízké budoucnosti, ačkoli se významné akciové indexy pohybují na svých několikaletých maximech.

Aktuální situace na trzích pak odpovídá situaci po několikatýdenním růstu, kdy většina technických indikátorů naznačuje tzv. překoupený stav, tedy situaci, kdy růst cenových úrovní je realizován v relativně krátkém časovém úseku a může tak být předzvěstí pro možnou ziskovou korekci.

Jan Korb, makléř Patria Direct