14. května 2016 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Díky robotům nebudeme tolik pracovat, říká britský baron

Robert Skidelsky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Skidelsky | foto: Lidovky.cz

PRAHA Nemusíme se bát, že nás roboti připraví o zaměstnání, prostě budeme mít kratší pracovní dobu. Britská ekonomická legenda, baron Robert Skidelsky navíc tvrdí, že si všichni mnohem víc užijeme volný čas.

Buď můžeme jít proti strojům a prohrát. Nebo jít s nimi. Ve skutečnosti ale existuje mnohem širší paleta možností, jak se postavit k nastupující revoluci strojů, než tyto dva extrémy.

Podle britského ekonoma Roberta Skidelskyho nemusí razantní nárůst robotické práce nutně znamenat masovou nezaměstnanost. „Lidé mají některé mimořádné schopnosti, které jim umožňují například vytvářet nové trhy, novou poptávku a tím novou práci,“ prohlásil tento týden v pražském centru DOX.

Naznačil přitom i různé přístupy k řešení. Třeba se prostě smířit s kreativní destrukcí a počkat, co přinese, nebo se vydat cestou „německého“ sociálního modelu akompenzovat přerozdělováním.

Sám Skidelsky, původně labourista, jeden ze zakládajících členů britské sociální demokracie adnes už také bývalý člen konzervativní strany a člen Sněmovny lordů s titulem barona, navrhuje i vlastní alternativu. Klade jednoduchou otázku, proč bychom prostě nemohli pracovat méně anaopak lépe a aktivněji trávit volný čas.

„Máme pocit, že práce je stále více naplňující, a volno trávíme stále méně aktivně,“ řekl s tím, že dnešní doba je v mnoha věcech falešná. „Vidíte například řetězce rychlého občerstvení, které mluví o nejkvalitnějším jídle, připraveném špičkovými šéfkuchaři. A prodávají sendviče,“ uvedl.

Technologická nezaměstnanost, popsaná už slavným Johnem Maynardem Keynesem, jehož životopis Skidelskyho proslavil, sice dál poroste, nahrazování lidí stroji, jak ho popsal Karel Marx, ale nemusí být nutně výsledkem technologického pokroku, spíše dojde ke změně společnosti. „Samozřejmě že můžeme zpomalit tempo inovací. Jsme ale otroky technologií? To je zbytečně pesimistický pohled,“ dodal.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky