Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Díky skulině v zákoně se bankéři limitům na odměny v klidu vyhnou

Bankéř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankéř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Bankéři v zemích Evropské unie se budou moci vyhnout drakonickému omezení bonusů, které letos unie přijala. Evropský bankovní úřad v konečné verzi tohoto pravidla totiž umožnil, aby se limit na odměny nevztahoval na ty, kteří ve svých bankách nejsou nositeli zvýšených rizik. Podle agentury Reuters by tak mohlo uniknout dopadu této regulace až 12 tisíc bankéřů.

Země EU se na jaře dohodly, že bonusy bankéřů vydělávajících přes půl milionu eur ročně (13,8 milionu korun) budou od příštího roku omezeny výší jejich základních platů, a zákon poté schválil Evropský parlament.

Limit odměn je nejpřísnějším omezením platů finančníků na světě a odráží rozhořčení politiků a veřejnosti nad praktikami finančního sektoru, které v roce 2008 přispěly k finanční krizi.

Finančníci nad Temží

Většina evropských bankéřů s výdělky přes půl milionu eur působí v Londýně. Británie, která si svůj finanční sektor chrání před snahami ochromit jej drakonickými regulacemi, již rozhodnutí EU napadla u evropského soudu. Česká republika podle studie EBA o výši výdělků v bankách za rok 2011 žádného bankéře s tak vysokým příjmem neměla.

Ohraničení prémií mělo být podle původního návrhu automatické, i když akcionáři bank by mohli odměny zvýšit až na dvojnásobek základního platu. Úřad EBA, který je zodpovědný za faktické zavedení limitu, ale automatické omezení odměn z konečné verze pravidla vypustil a místo toho zavedl nový systém kontroly těch, kdo chtějí být z limitu vyňati.

"Instituce budou muset prokázat, že vyňatí zaměstnanci ... nemají žádný podstatný vliv na jejich rizikový profil," uvádí se v přijatém dokumentu. Znamená to, že pravidlo se bude nakonec zřejmě vztahovat jen na obchodníky vstupující do rizikových transakcí, nikoli na většinu manažerů.

Banky budou muset podle nové regulace informovat národní regulační úřad o zaměstnancích vydělávajících od 500 tisíc do 750 tisíc eur, kteří budou z pravidla vyňati, a úřad proti tomu může zasáhnout. Ti, kdo vydělávají přes 750 tisíc eur, budou potřebovat k vynětí výslovné schválení národního úřadu a o těch, kdo mají přes milion eur ročně, musí národní úřad informovat EBA.

Banky také budou muset úřady informovat o zaměstnancích, kteří jsou pověřeni rizikovými transakcemi, i když jejich platy nebudou překračovat stanovené hranice.

ČTĚTE TAKÉ:

Pravidla budou platit pro všechny banky působící v EU, ať mají ústředí kdekoli, stejně jako pro pobočky evropských bank v zahraničí. Platit začnou pro bonusy udělené za práci v roce 2014.

Banky ještě před konečnou verzí pravidla začaly přijímat kroky, jimiž by limit obešly. Například výrazně zvyšují základní platy nebo zkoumají možnosti různých příplatků k platu. Britské ministerstvo financí v září ve své stížnosti k soudu EU poukázalo na to, že omezení bankéřských bonusů nedokáže zajistit stabilnější bankovní systém, protože povede ke zvýšení základních platů bankéřů.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.