19. února 2013 11:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Po růstu přichází stabilizace

Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii | foto: /APČTK

V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy opět rozdílný vývoj, když Evropa mírně ztratila, naopak akciové indexy v USA posílily, podobně pak také většina trhů v Asii. Úvod týdne byl ve znamení mírného a postupného růstu, který pomohl především evropským trhům zotavit se ze ztrát prvního únorového týdne.

Naopak americké akciové indexy zpevnily na nová 5letá maxima, ačkoli v závěru týdne uzavřely mírně pod těmito hodnotami. Současné prostředí nadále přináší pro investory pozitivní zprávy, které pomáhají udržovat stávající růstový trend. Evropa sice mírně zhoršila své vnímání investory, když po době relativně stabilního poklesu rostou výnosy dluhopisů zemí Španělska a Itálie, navíc také data o vývoji GDP za 4Q loňského roku přinesla zklamání proti očekávaným údajům ve všech hlavních evropských ekonomikách (Německo, Francie, Itálie). Samozřejmě údaje za 4Q roku 2012 jsou chápány jako plně nekorespondující s budoucím očekáváním, především lednové předstihové ukazatele naznačují pro Evropu příznivější obrat, ale investoři jsou po měsících růstu přece jen opatrnější.

ČTĚTE TAKÉ:

V USA je pak situace z hlediska ekonomických údajů příznivější a zdá se, že investoři jsou si z hlediska budoucího vývoje tamní ekonomiky přece jen jistější. Na tomto základě pak trvá růstový vývoj akciových trhů, přesto ale technické indikace naznačují zpomalení dynamiky růstu a také divergenci (opačný vývoj ukazatele proti vývoji sledovaného akciového indexu), která bývá předzvěstí možného obratu ve vývoji. Proti úvodu letošního roku je v každém případě na akciových trzích vyšší riziko, které se může projevit ziskovými realizacemi a poklesem.

Jan Korb, makléř Patria Direct