18. března 2010 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dívat se na erotické filmy v 'porno kójích'? Ano, ale s vyšší DPH

Sexshop (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexshop (ilustrační snímek). | foto: Reprofoto

BRUSEL Poněkud neobvyklý rozsudek podkreslený erotikou dnes vynesl Evropský soudní dvůr. Ve sporu majitele sexshopu s úřady rozhodl, že dívání se na erotické filmy v soukromé "kóji" není možné označovat za návštěvu kina, a tudíž není možné je zařadit do nižší sazby daně z přidané hodnoty.

Rozhodnutí souvisí s případem majitele belgického sexshopu, který lidem nabízel i možnost v soukromí se dívat na erotická videa. Majiteli se však ale nelíbilo rozhodnutí tamních orgánů. Podle nich totiž u jeho služby, kdy si člověk může zaplatit sledování erotických videí v soukromí malé místnosti, nejde o "kójové kino", jak tvrdil majitel, nýbrž o "automatické zábavné zařízení".

To by ale znamenalo, že platba za tyto služby nebude zařazena do šestiprocentní sazbě DPH, nýbrž do vyšší 21procentní sazby.

Belgický soud, u něhož se případ nachází, se kvůli zapeklitosti celé záležitosti obrátil na Evropský soudní dvůr s žádostí o pomoc, jak s celou věcí naložit. Tuto oblast totiž upravují i unijní normy. Podle nich mohou některé aktivity být zařazeny do "kulturní výjimky", a tedy i do nižší sazby DPH.

Podle evropské justice ale výklad toho, co je možné brát jako "vstupné do kina", se musí interpretovat v souladu s běžným použitím těchto slov. Navíc snížená sazba může být uplatňována pouze u událostí a zařízení, která jsou dostupná veřejnosti na základě předchozího zaplacení vstupního poplatku tak, že všichni, kdo ho zaplatí, si mohou dané kulturní či zábavné služby sledovat společně.

V tomto případě ale šlo o kóje určené jednotlivcům, kteří si zaplatili za to, že se budou dívat na jeden či více erotických filmů či jejich pasáží.

ČTK