Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
16. března 2017 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úvěroví predátoři mají nový trik. Pro důvěřivce může mít hrozivé důsledky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Ilustrační foto Thinkstock

PRAHA Nevýhodné půjčky s úroky v tisících procent ročně a drakonické pokuty za sebemenší opoždění v platbě nezmizely. Úvěroví predátoři přišli na způsob, jak obejít nový zákon. Předpis, který je účinný od prosince, přitom měl vyčistit trh od nepoctivých podnikatelů a hlavně ochránit ty, kdo si takové půjčky brali.

Trik, jak obejít legislativu, je jednoduchý: stačí, aby si žadatel o úvěr pořídil za tisíc korun živnostenský list a smlouva se tváří, jako by byla uzavřená mezi dvěma podnikateli. Nový zákon o spotřebitelském úvěru na ni tak nedopadá a nechrání toho, kdo ji uzavře. Zpravidla jde přitom o lidi, kteří by na běžný úvěr v bance kvůli svým příjmům nebo množství dluhů nedosáhnou.

„Ukazuje se, že věřitelé mohou i nadále půjčovat těm opravdu chudým, na které se zaměřovali i dříve. Nyní díky tomu, že jim poskytnou ,podnikatelský‘ úvěr na základě živnostenského listu,“ potvrzuje novou praxi Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni.

Finta má pro lidi, kteří takovou nabídku využijí a nezvládnou splácet, hrozivé důsledky. Zákon totiž například zmírnil smluvní pokuty na maximálně 50 procent z vypůjčené částky, nejvýše však na 200 tisíc korun. Úvěr klientovi, u něhož je skoro jisté, že splácení nezvládne, může zrušit soud. V případě „podnikatelského“ úvěru to ale neplatí. Pro podnikatele je také mnohem obtížnější vstoupit do oddlužení.

„Nejde jen o zákon o spotřebitelském úvěru ale i další. Když kupujete na e shopu na IČO, také nedostanete dvouletou záruku. Tady je to podobné,“ popisuje Radek Hábl z Agentury pro sociální začleňování, spadající pod Úřad vlády.

Firmy, které chtějí takzvané nebankovní úvěry poskytovat, si musely do 1. března zažádat o licenci u České národní banky. Ta dostala 108 takových žádostí, dříve ale podle odhadů byly takových firem na trhu až tisíce.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.