16. března 2017 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úvěroví predátoři mají nový trik. Pro důvěřivce může mít hrozivé důsledky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Ilustrační foto Thinkstock

PRAHA Nevýhodné půjčky s úroky v tisících procent ročně a drakonické pokuty za sebemenší opoždění v platbě nezmizely. Úvěroví predátoři přišli na způsob, jak obejít nový zákon. Předpis, který je účinný od prosince, přitom měl vyčistit trh od nepoctivých podnikatelů a hlavně ochránit ty, kdo si takové půjčky brali.

Trik, jak obejít legislativu, je jednoduchý: stačí, aby si žadatel o úvěr pořídil za tisíc korun živnostenský list a smlouva se tváří, jako by byla uzavřená mezi dvěma podnikateli. Nový zákon o spotřebitelském úvěru na ni tak nedopadá a nechrání toho, kdo ji uzavře. Zpravidla jde přitom o lidi, kteří by na běžný úvěr v bance kvůli svým příjmům nebo množství dluhů nedosáhnou.

„Ukazuje se, že věřitelé mohou i nadále půjčovat těm opravdu chudým, na které se zaměřovali i dříve. Nyní díky tomu, že jim poskytnou ,podnikatelský‘ úvěr na základě živnostenského listu,“ potvrzuje novou praxi Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni.

Finta má pro lidi, kteří takovou nabídku využijí a nezvládnou splácet, hrozivé důsledky. Zákon totiž například zmírnil smluvní pokuty na maximálně 50 procent z vypůjčené částky, nejvýše však na 200 tisíc korun. Úvěr klientovi, u něhož je skoro jisté, že splácení nezvládne, může zrušit soud. V případě „podnikatelského“ úvěru to ale neplatí. Pro podnikatele je také mnohem obtížnější vstoupit do oddlužení.

„Nejde jen o zákon o spotřebitelském úvěru ale i další. Když kupujete na e shopu na IČO, také nedostanete dvouletou záruku. Tady je to podobné,“ popisuje Radek Hábl z Agentury pro sociální začleňování, spadající pod Úřad vlády.

Firmy, které chtějí takzvané nebankovní úvěry poskytovat, si musely do 1. března zažádat o licenci u České národní banky. Ta dostala 108 takových žádostí, dříve ale podle odhadů byly takových firem na trhu až tisíce.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?