Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Dlouhý: Práce pro migranty u nás je. Rekvalifikaci by jim zaplatily i samy firmy

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory a bývalý ministr průmyslu a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory a bývalý ministr průmyslu a... | foto: Česká pozice

PRAHA Řešme uprchlickou krizi konstruktivně, vyzval ve středu šéf Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a přišel s návrhem zřídit fond, prostředky z nějž by mohli migranti čerpat, aby se v tuzemsku mohli snadněji začlenit do pracovního procesu. A představitelé českých podniků jeho návrh kvitují. „Náš projekt se líbí třeba firmám Hamé nebo Škoda Auto,“ řekl Dlouhý v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Uvedl jste, že vznik fondu bude Hospodářská komora iniciovat jen v případě, že se v Česku zvýší počet žadatelů o azyl. Kolik migrantů by tedy muselo do tuzemska dorazit, abyste návrh realizovali?
Přesné číslo vám neřeknu, my jsme pouze přišli s konkrétním a věcným návrhem, jak současnou situaci řešit. A co se týče zahájení projektu, budeme čekat na případnou iniciativu kompetentnějších institucí, například Ministerstva vnitra, krajů nebo nevládních organizací. Celou záležitost navíc ještě musíme podrobně projednat i s kolegy z představenstva Hospodářské komory.

Žádosti o azyl v Česku

Od začátku roku 2015 v Česku o azyl požádalo zatím 884 lidí. Úřady jej udělily 35 z nich.

Lidovky.cz: Pro koho by peníze z fondu byly určeny?
Počítáme s tím, že peníze z něj by mohli čerpat pouze ti, kteří v naší republice pobývají legálně. Tedy jen ti, kteří zde dostanou azyl. Určitě nechceme a nebudeme podporovat žádné nelegální přistěhovalce.

Lidovky.cz: Říkal jste, že chcete, aby se na vzniku fondu finančně podílel stát společně s firmami. Už jste zástupce některých podniků se žádostí o spolupráci oslovil?
Musím říct, že jsem velice rád, že ten náš návrh zatím nikdo nezpochybňuje, nezesměšňuje ani neodmítá. A co víc, mnohé společnosti na něj reagovaly velice vstřícně. S některými firmami už jsem dokonce i mluvil. Náš koncept se velice líbí například zástupcům firmy Hamé, výrobci postelí Linet, ale i několika dalším velkým a středním podnikům. A pozitivní ohlasy cítíme třeba i z mladoboleslavské škodovky.

Lidovky.cz: A co příspěvek od státu?
Na ten moc nespoléhám.

Lidovky.cz: Kolik peněz byste v plánovaném fondu chtěli shromáždit?
O přesné částce ještě budeme jednat a záležet samozřejmě bude i na případných příspěvcích od jednotlivých firem, ale nemáme velké oči. Podle mého názoru by tam v začátcích mohly být jednotky milionů.

Lidovky.cz: Zároveň jste vyjádřil přání, aby azylanti pracovali na postech, které tuzemské firmy těžko obsazují českými pracovníky. O jaké pozice by se mělo jednat?
Těch oborů je celá řada. Často se hovoří třeba o svářečích. Já samozřejmě vím, že každý imigrant není svářeč, ale díky našemu fondu by mohl získat aprobaci. Dále se jedná o řidiče kamionů i městské hromadné dopravy, u těch by případná rekvalifikace nestála ani mnoho peněz a úsilí. V Česku ale zoufale chybí například i kominíci, zámečníci nebo pokrývači.

Kdo je Vladimír Dlouhý

  • Vladimír Dlouhý (1953) po sametové revoluci působil jako poslanec (1990-1992) a jako poslední československý a první český ministr průmyslu (1990-1997).

  • Následně pracoval jako poradce nadnárodní společnosti Golman Sachs a ABB. V letech 2010-2012 působil u Mezinárodního měnového fondu.

  • V červnu 2012 pak oznámil kandidaturu na prezidenta. Ministerstvo vnitra jej však pro nedostatečný počet podpisů na kandidátských peticích z voleb vyloučilo.

  • Od května 2014 je prezidentem Hospodářské komory ČR.

Lidovky.cz: Mnozí z těch, kteří do Evropy přicházejí, ale dosáhli určitého stupně vzdělání, někteří z nich jsou dokonce i vysokoškoláci. Jak chcete takovéto lidi donutit k tomu, aby v Česku pracovali jako kominíci nebo pokrývači?
Když jsem na začátku tohoto tisíciletí stavěl dům, tak ty nejhorší pomocné práce, tedy zametání po zednících či nošení pytlů s cementem, vykonával asi padesátiletý pán z Ukrajiny, vystudovaný elektrotechnický inženýr, který ale byl po svém příjezdu do Česka ochoten dělat prakticky cokoli. A já věřím, že u současných migrantů by ta poptávka po jakékoli práci mohla být podobná.

Lidovky.cz: Finance z fondu by tedy primárně směřovaly na rekvalifikační kurzy?
Spíše na vzdělávání obecně. Kromě rekvalifikací chceme cílit také na vzdělávání ve školách či učilištích. A některé vzdělávací instituce náš záměr podporují. Vůli spolupracovat s námi už vyjádřil například ředitel pražské Střední odborné školy stavební a zahradnické.

Lidovky.cz: A co ti, kteří o žádnou práci ani vzdělání stát nebudou?
I tací asi přijdou. Do Evropy určitě dorazí i skupina lidí, kteří se tady nikdy nebudou schopni socializovat, ale s tím my (Hospodářská komora pozn. red.) nic nezmůžeme.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...