12. července 2011 22:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do čela MMF míří první Číňan. Vybrala si ho Lagardeová

Min Ču | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Min Ču | foto: Reuters

WASHINGTON Novopečená výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v úterý jmenovala do nově vytvořené funkce zástupce výkonného ředitele čínského ekonoma Min Čua. Na druhém nejvyšším postu v MMF však Lagardeová ponechá Američana.

Min Ču bude první Číňan v nejvyšším výkonném vedení fondu, což je uznání rostoucího vlivu Pekingu v globální ekonomice. Min Ču působil ve funkci viceguvernéra čínské centrální banky a zvláštního poradce MMF.

O případu Strausse-Kahna čtěte více:

Lagardeová také uvedla, že za odcházejícího náměstka výkonného ředitele Johna Lipského přijde další Američan David Lipton. Ten je nyní poradcem Bílého domu pro mezinárodní ekonomiku a býval náměstkem ministra financí USA. Lipskému končí mandát na konci srpna.

Výkonná rada MMF jmenovala Lagardeovou do čela instituce na konci června jako první ženu v nejvyšší výkonné funkci fondu. MMF musel uspořádat volbu nového šéfa, protože dosavadní výkonný ředitel Dominique Strauss-Kahn se vzdal funkce poté, co byl obviněn ze znásilnění pokojské v newyorském hotelu.

ČTK, Lidovky.cz