28. ledna 2009 13:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do Česka poputují miliony eur na zásobníky na plyn

euro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy euro - ilustrační foto | foto: SAMUEL KUBANI AFP

BRUSEL Evropská komise dnes schválila poskytnutí 25 milionů eur (necelých 690 milionů korun) na rozšíření zásobníků na zemní plyn v Česku. Peníze pocházejí z neutracených prostředků z loňského rozpočtu Evropské unie.

Celkem by mělo do energetiky putovat 3,5 miliardy eur (téměř 100 miliard korun), především pak na propojení energetických sítí mezi státy.

Zhruba 250 milionů eur (asi 6,9 miliardy korun) z této částky by mělo jít i na výstavbu plynovodu Nabucco, který má přivést plyn ze střední Asie do Evropy mimo území Ruska a Ukrajiny. Za jeho vybudování, které by snížilo závislost EU na plynu z Ruska, lobbuje i české předsednictví EU, projekt však zatím nezískal jednoznačnou podporu od velkých členských států.

Nabucco by mělo "spolknout" vůbec nejvíce peněz z celkové částky neutracených peněz. Velká část ovšem zamíří kromě Česka i do ostatních zemí střední a východní Evropy. Zhruba 25 milionů eur (necelých 690 milionů korun) by mělo být poskytnuto i na propojení plynovodů mezi Maďarskem a Slovenskem.

Potřeba většího propojení energetických sítí v Evropské unii se naplno projevila při nedávném přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu. Některé členské státy, především Slovensko a Bulharsko, se ocitly prakticky bez plynu, což silně zasáhlo nejen jejich ekonomiku, ale i obyvatele.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!