24. srpna 2009 16:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do dvou let má na Zličíně stát největší Ikea v Evropě

Ikea | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ikea | foto: Lidové noviny

PRAHA Švédská společnost Ikea plánuje otevřít nový obchodní dům s nábytkem a bytovými doplňky IkeaWest v Praze-Zličíně na jaře 2011. Podle ředitele Ikea pro Česko, Slovensko a Maďarsko Andrewa Northe bude pražský obchodní dům IkeaWest největší v Evropě. Ikea nyní v Česku provozuje dva obchodní domy v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.

Nový obchodní dům v Praze-Zličíně, jehož prodejní plocha má činit zhruba 35.000 metrů čtverečních, nahradí současnou prodejnu Ikea. Ta leží těsně vedle plánované stavby a má prodejní plochu 18.000 metrů čtverečních. Celá investice na Zličíně bude firmu stát 2,5 miliardy korun.

Další obří Ikea má výrůst v Hradci Králové

"Stavbu nového obchodního domu chceme zahájit v roce 2010 a otevřen by měl být na jaře 2011," uvedl North. Dodal, že původní obchodní dům v Praze-Zličíně se Ikea bude snažit pronajmout jiným obchodníkům. Vedení společnosti Ikea zároveň plánuje postavit novou velkoplošnou prodejnu v Hradci Králové.

Největší prodejna společnosti Ikea v zemi funguje nyní v Brně, její prodejní plocha se po roční přestavbě za téměř 600 milionů korun zvýšila na 25.000 metrů čtverečních.

Společnosti Ikea ČR v hospodářském roce 2008 končícím loni v srpnu vzrostl čistý zisk na 645 milionů korun ze 464 milionů o rok dříve. Celkové tržby obchodů firmy včetně restaurací a prodeje potravin se meziročně zvýšily o miliardu korun na 6,8 miliardy korun. Výsledky za hospodářský rok 2009 vedení společnosti Ikea zatím nezveřejnilo.

Lidovky.cz, ČTK