15. července 2009 13:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do eurorozóny dorazila deflace, v Unii ceny ještě mírně rostou

Deflace(ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deflace(ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu snížily oproti minulému roku o 0,1 procenta a poprvé v historii tak zaznamenaly pokles. Dnešní data Eurostatu tak potvrdila předběžné údaje z konce minulého měsíce.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily o 0,2 procenta. V celé Evropské unii stouply ceny meziročně o 0,6 procenta a meziměsíčně o 0,2 procenta.

"Inflace v eurozóně je negativní kvůli klesajícím cenám potravin a energie," uvedl analytik Nick Kounis ze společnosti Fortis. "Máme pocit, že inflace v eurozóně nebude v negativní oblasti příliš dlouho. Vrtkavé položky, které ji do negativní oblasti přivedly, tedy potraviny a energie, pravděpodobně v nadcházejících měsících vykážou celkem prudký obrat," dodal.

Evropská centrální banka se snaží držet inflaci spotřebitelských cen v eurozóně těsně pod dvěma procenty. ECB začátkem měsíce podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta. Prezident banky Jean-Claude Trichet zároveň naznačil, že úrokové sazby v eurozóně po nějakou dobu zůstanou stejné.

ČTK