Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
17. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do foukání skla se dorost nežene. Mladá generace nechce pracovat rukama

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA Jakub Šimáček není odborníkem na IT ani nevystudoval žádnou z technických vysokých škol. O jeho talent má i tak zájem hned několik firem. Sám si vybral jednu z nich, kam dochází pravidelně na praxi. Umí foukat užitkové sklo.

„Je to zajímavá a záživná práce. Ale určitě není pro každého. Musíte mít sílu, dech i dobrou fyzičku,“ říká o svém oboru Šimáček, který je nyní ve druhém ročníku Akademie ve Světlé nad Sázavou.

Po studiu má zajištěno pracovní místo v Okrouhlici, kde se ve sklárně za deset let může stát hlavním mistrem. Šimáček, který má na škole jen jednoho spolužáka, tak představuje mladou generaci sklářů, již jsou v českých firmách nedostatkovým zbožím a na které čeká celý sklářský průmysl v tuzemsku, ve kterém se průměrný věk sklářských mistrů nyní pohybuje kolem 50 let.

Práce sklářů z Lasvit v přepychovém hotelu Ritz-Carlton v Hongkongu. Ballroom

Práce sklářů z Lasvit v přepychovém hotelu Ritz-Carlton v Hongkongu. Ballroom

Výuční list s oborem sklář lze v Česku získat pouze na třech středních školách. Podle Jiřího Hubálka, ředitele Středního odborného učiliště Nymburk, neotevřeli obor již 10 let. „Děti nemají zájem o práci rukama,“ řekl LN Hubálek. „Otázka řemeslníků je pro nás problém. Mladá generace raději volí střední školy s maturitou nebo gymnázia a do řemesel se jim nechce. Přesto je tato generace pro nás extrémně důležitá,“ připojuje se Hana Klímová, mluvčí společnosti Lasvit.

Skláři jsou nedostatkovým zbožím

Podle jiných je však problém právě ve firmách, které nedokážou mladou generaci k oboru přilákat. „Firmy mladou generaci sklářů podcenily,“ řekl LN Jindřich Vodička, ředitel Akademie Světlá nad Sázavou. „Například v Havlíčkově Brodě by bylo potřeba alespoň 10 foukačů skla, ale samotná nabídka je jen asi desetinová. Skláři jsou dnes nedostatkové zboží. Dříve jsme měli v ročníku i 16 sklářů. Dnes jsou jen tři. Z toho je nejšikovnější jeden, o kterého se nyní pere osm továren. Pak jen záleží, kdo z nich nabídne víc peněz. Ale do toho už my jako škola nezasahujeme.“ M otivace je jednou z možností, jak mohou české sklárny do budoucna přežít. „Před více než rokem jsme spustili projekt, na kterém spolupracujeme se střední školou v Novém Boru. Vyhledáváme mladé talenty, podporujeme je finančně, nabízíme jim i stáže a vysíláme je na zkušenou do světa. Také zveme mladé talenty ze zahraničí, aby se podívaly do země, kde má sklo velkou tradici. Řádově tak podporujeme desítky talentů z celého světa,“ řekla Klímová.

Kvůli vysokému věku svých sklářských mistrů se i majitelé přibyslavské sklárny Valner Glass rozhodli vychovat si mladé skláře sami. Po neúspěšném hledání na středních školách, kde byli již ti nejlepší studenti rozebráni jinými společnostmi, nyní chtějí oslovit i rodiče dětí na základních školách. Pokud se rozhodnou poslat své dítě na výuční obor sklář, jsou ochotni jej podporovat finančním příspěvkem, který pokryje náklady na dopravu a ubytování mladého skláře.

„Zaměstnáváme 14 lidí, z toho šest sklářů. Nyní akutně potřebujeme další dva skláře. V následujících letech ale budeme potřebovat další,“ řekl LN David Valner. „Existuje spousta designérů, kteří umí navrhnout krásné věci, ale málo sklářů, kteří je umí vyrobit. Očekáváme nové přístupy k designu i technologickému řešení, k tomu je třeba omladit kolektiv.“

Čerstvě vyučený absolvent sklářského oboru se musí vypracovat na sklářského mistra, což může zabrat pět, ale klidně i deset let. „Aby se člověk stal sklářským mistrem, je zapotřebí několik faktorů. Hlavní je talent a zájem o řemeslo a pak čas a trpělivost. Proces vsak není nikdy ukončen, protože jak rychle se objevují nové trendy v designu, tak rychle se musí mistr učit nové postupy výroby a technologická řešení,“ řekl LN Valner.

Výsledky sklářského průmyslu, který v Česku patří k tradičním, jsou velmi příznivé. Tržby dosáhly v roce 2015 43 miliard korun, což je o 4,6 procenta více než v roce předchozím. Průměrná měsíční mzda ve sklářském oboru se pohybuje kolem 26 tisíc korun.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!