Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do insolvence Sisákova Via Chemu vstoupili státní zástupci. Vidí veřejný zájem

Key Investments. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Key Investments. | foto: Reprofoto

Státní návladní chtějí pohlídat insolvenci zadlužené společnosti Via Chem Group. Do kauzy spjaté s Key Investments vstoupilo v pondělí Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

"Shledali jsme tam veřejný zájem. Víc vám v tuto chvíli říci nemohu," uvedla pro LN státní zástupkyně Dana Koptišová.

Chemický koncern na sebe podal návrh na insolvenci před dvěma týdny a navrhl reorganizaci, tedy prominutí části dluhu a odklad jejich splatnosti. Pokud s ní nebudou věřitelé souhlasit, skončí Via Chem Group v konkurzu.

Petr Sisák.

Petr Sisák na archivním snímku.

Úpadek firmy by negativně ovlivnil vyhlídky podvedených klientů firmy Key Investments, která za jejich peníze nakoupila právě dluhopisy chemického koncernu. Největší ránu by to znamenalo pro politiky městských částí Praha 6 a Praha 10, jimž Key Investments nadělil vůbec nejvíc dluhopisů Via Chem Group (více o vztahu Praha 6 - Key Investments čtěte ZDE). Tuto chemickou skupinu přitom ovládá kontroverzní finančník Petr Sisák.

Kocourek, Gross. Další prosím

Via Chem Group dluží 60 věřitelům celkem 1,95 miliardy korun. Jak uvedli právníci firmy v návrhu na insolvenci, nejsou schopni platit závazky. Na firmu je přitom vázáno 2000 pracovních míst. Zajištěné pohledávky má u firmy pouze jeden věřitel. Zbylí věřitelé, kterým Via Chem Group dluží 1,6 miliardy, mají pohledávky nezajištěné. Právě radnice desáté pražské části dříve neuspěla s návrhem na insolvenční řízení u budějovického soudu. 

Jde o pohledávky za desítky milionů, zbylé po krachu společnosti Key Investments, která je v konkurzu. Té v minulosti pražské městské části svěřily stovky milionů. Návrh na insolvenci na sebe koncem loňského června podala sama firma s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Key Investments vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů někdejšího premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek (připomenout si tuto kauzu můžete ZDE). 

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...