10. května 2010 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do Mexického zálivu denně vyteče ropa za 6 milionů dolarů

Černá hladina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černá hladina - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Likvidace úniku ropy z vrtu britského koncernu BP do Mexického zálivu zatím stála 350 milionů dolarů (přes 6,9 miliardy Kč), uvedl dnes podnik. Konečné náklady tak budou mnohonásobně vyšší, než předpokládaných šest milionů dolarů za každý den havárie.

Akcie koncernu klesly o 1,1 procenta, zatímco odvětví jako celek dnes na burzách vzrostlo o 2,5 procenta. Koncern byl před neštěstím podnikem s nejvyšší tržní hodnotou v Británii. Od té doby ale jeho tržní cena klesla o 30 miliard dolarů.

Obří katastrofa

Plošina společnosti BP Deepwater Horizon se potopila 22. dubna po explozi, která si vyžádala 11 životů. Po neštěstí vznikla v Mexickém zálivu obří ropná skvrna, která může způsobit ekologickou katastrofu. Z poškozeného vrtu denně uniká téměř 800.000 litrů ropy.

V uvedených nákladech jsou započítány snahy zachytit uniklou ropu, práce na samotném vrtu, platby státům v zálivu, aby mohly urychlit záchranné akce, a některé kompenzace.

BP ale odmítla přiblížit, jaký typ kompenzací již vyplatila a kolik se ještě chystá platit. Analytici odhadli náklady na likvidaci uniklé ropy a kompenzace škod na několik set milionů dolarů až 12,5 miliardy, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK