8. dubna 2012 19:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi se do práce v Německu nehrnou

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Možnosti pracovat v Německu bez omezení, kterou mají od loňského května občané Česka, Slovenska, Polska a dalších zemí ležících na východě Evropské unie, využilo daleko méně lidí, než německé úřady čekaly.

V rozhovoru pro deník Rheinische Post to řekl šéf spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise.

Práci si v Německu po loňském květnu našlo 63 000 lidí z novějších členských zemí unie, nicméně podle Weiseho mnoho z nich zřejmě v zemi žilo už dříve. Spolkový úřad práce přitom loni očekával, že do země přijde 140 000 pracovníků.

Anglický jazyk vede před němčinou
"Moudrá Británie a Irsko otevřely trh práce už dříve, tam odešlo mnoho migrantů a další je následují," vysvětlil Weise, proč se prognózy jeho úřadu nesplnily. Tvrdí také, že lidé ze střední a východní Evropy mají na britských ostrovech menší jazykové problémy, protože angličtina se ve východní části starého kontinentu učí jako první cizí jazyk.

ČTĚTE TAKÉ

Asi dvě třetiny lidí z nových členských zemí EU, kteří si nově našli práci v Německu, pocházely z Polska, třináct procent jich bylo z Maďarska a sedm z Česka. Nejvíce jich působí v Bavorsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Bádensku-Württembersku. Pracují hlavně ve stavebnictví a ve výrobě.

Německo a Rakousko nechaly své hranice nejdéle zavřené
Německo a Rakousko jako jediné ze "starých" unijních zemí využily celé sedmileté přechodné období, po které mohly chránit svůj pracovní trh před zájemci z členských států, jež do EU vstoupily v roce 2004.

Lidovky.cz, ČTK