28. února 2011 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do pěti let nebude dost uhlí na topení, varují teplárny

Těžba uhlí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba uhlí - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Teplárny varují, že do pěti let nebude čím topit. Těžaři ale odmítají povinný prodej uhlí teplárnám, což chce ministerstvo životního prostředí.

Českým teplárnám kriticky dochází uhlí. A ministerstvo životního prostředí ho teď urgentně vyžaduje po miliardáři Pavlu Tykačovi. Stát se totiž obává, že značná část České republiky bude do pěti let bez tepla.

Problém je v tom, že Tykačem kontrolovaná těžařská skupina Czech Coal žádost státu na přednostní prodej uhlí tvrdě odmítá.

Pavel Tykač

O co přesně jde? Ministerstvo životního prostředí chce, aby Tykačova skupina povinně dodávala 60 procent vytěženého uhlí z dolu Vršany na Mostecku do domácích tepláren. Těm by to zajistilo až 4,8 milionu tun uhlí ročně. V opačném případě prý ministerstvo nebude souhlasit s další těžbou uhlí.

Jenomže skupina Czech Coal to považuje za nepřípustné zasahování do podnikání. "Je to, jako kdybychom chtěli nařizovat zemědělci, že má 60 procent svého obilí dodávat k výrobě biopaliv," zlobí se předseda představenstva Czech Coalu Jiří Dienstl.