Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchody, restaurace nebo autoservisy. Do programu COVID Praha se stihlo přihlásit 363 podnikatelů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Do programu COVID Praha se přihlásilo 363 podnikatelů. Předpokládaná výše zaručovaných úvěrů je 1,8 miliardy korun. Většina žadatelů je ze sektoru služeb, jako jsou například maloobchodní prodejny, restaurace, hotely či autoservisy.

Ve čtvrtek to sdělila Marie Lafantová, specialistka pro styk s veřejností Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která pro magistrát žádosti vyřizovala. Praha vložila do programu 600 milionů korun. Program spustila v úterý ráno a vyčerpán byl do deseti minut. Pražští podnikatelé se budou moci hlásit do chystaného vládního programu COVID III.

„Nejčastěji podnikatelé předkládali žádosti o záruky za úvěry do výše pěti milionů korun. Ta nejmenší byla za úvěr ve výši 50 000 korun, naopak nejvyšší zaručovaný úvěr dosahoval maximálního limitu programu 15 milionů korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

Mezi žádostmi jasně dominoval obor služeb. Nejčastěji žádaly maloobchodní prodejny, restaurace, hotely, firmy ze zdravotnictví, cestovní kanceláře, eventové společnosti, wellness centra a autoservisy.

Z celkové sumy žádostí jich banka musela 39 vyřadit. Důvodem bylo například, že žadatel nedoložil požadovaný dokument, většinou potvrzení financující bankou, zaslal prázdný dokument nebo chtěl financovat projekt mimo Prahu. Někteří žádost podali vícekrát a další je poslali po uzavření příjmu žádostí. „K nízkému podílu zamítnutých žádostí výrazně přispěly vzorové formuláře a videonávod připravené pro žadatele,“ uvedla Lafantová.

Pražský program má stejné podmínky jako vládní COVID II, do kterého se ale pražští podnikatelé nemohli hlásit. Podnikatelé žádali o bezúročné úvěry od 10 000 do 15 milionů korun či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Praha bude za půjčky ručit do 80 procent. Program se vztahuje na malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a s ročním obratem do 50 milionů eur.

Pražští podnikatelé se budou moci hlásit až do vládního programu COVID III, který bude připraven na přelomu dubna a května. Vyčleněno do něj bude 150 miliard korun, to znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 miliard a podpořit kolem 150 000 podnikatelů a firem zaměstnávajících až 500 zaměstnanců. V prvních čtyřech měsících letošního roku ČMZRB poskytla malým a středním podnikatelům finanční podporu přes 6,5 miliardy.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.