27. dubna 2009 8:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do Ruska nesmí americké vepřové

MOSKVA Rusko v obavách z nákazy prasečí chřipkou výrazně omezilo dovoz masa ze Severní i Latinské Ameriky. Oznámil to dnes šéf tamní veterinární správy. Vlády po celém světě mezitím monitorují, jak postupuje šíření prasečí chřipky v Mexiku a ve Spojených státech. V Mexiku už v souvislosti s nákazou zemřelo přes sto lidí.

"Zakázán je dovoz veškerého tepelně neopracovaného masa z Mexika, Texasu, Kalifornie a Kansasu, protože může být kontaminováno nakaženými lidmi, kteří pracují na tamních jatkách nebo v masokombinátech," řekl dnes agentuře Reuters šéf veterinární správy Nikolaj Vlasov.

Zakázán je také dovoz syrového vepřového masa z amerických států Alabama, Arizona, Arkansas, Georgia, Louisiana, Nové Mexiko, Oklahoma a Florida. Zákaz se podle Vlasova týká i zemí ve střední Americe a karibské oblasti.

"Doufáme, že je to přechodné opatření," řekl Vlasov. Zdůraznil přitom, že z celého amerického kontinentu se do Ruska dováží nejvíce masa právě ze Spojených států. Podle Vlasova by zákaz dovozu masa z jižních států USA mohl kompenzovat růst dovozu ze severu USA. Rusko však očekává, že Spojené státy pohlídají kvalitu masa, které jde na vývoz.

"Pokud uznáme, že opatření, k nimž přistoupí Američané, jsou dostatečná, omezení zrušíme," řekl Vlasov. Dodal také, že veškeré maso, které bylo na americkém kontinentu expedováno po 21. dubnu a bylo určeno na vývoz do Ruska, bude zadrženo na ruských hranicích.

ČTK