11. června 2012 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do Španělska se sjede trojka věřitelů. Budou jednat o pomoci bankám

Španělská Bankia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská Bankia | foto: Reuters

MADRID Do Španělska přijedou zástupci trojky mezinárodních věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby tam dohlédli na žádost Madridu o finanční pomoc pro tamní banky.

V rozhlasové stanici Cadena Ser to řekl komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Španělsko by mohlo čerpat až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun).

Věřitelé tak budou postupovat zhruba stejně, jako postupovali v minulosti, když o zahraniční finanční pomoc žádaly první tři členské země eurozóny, tedy Řecko, Irsko a Portugalsko. V případě Španělska ale peníze půjdou jen od evropských zemí, MMF bude mít jen monitorovací úlohu a žádné peníze Španělům půjčovat nebude.

Banky musí předložit plán restrukturalizace

Almunia také řekl, že MMF se pro účely mise připojí k takzvané euroskupině, tedy k ministrům financí eurozóny, a k zástupcům ECB. Banky, které požadují externí financování, podle Almunii musejí předložit plán restrukturalizace.

ČTĚTE TAKÉ:

Španělské ministerstvo financí oznámilo, že peníze na provoz státu bude nadále získávat na kapitálových trzích. Žádost o zahraniční finanční pomoc tudíž nic nemění na plánovaných aukcích státních dluhopisů, které má Španělsko naplánované dlouho dopředu. Vláda chce plnit i dohodnutý program fiskální konsolidace a strukturální reformy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Příští týden v úterý Španělsko nabídne pokladniční poukázky splatné za 12 a 18 měsíců. O dva dny později pak i dluhopisy.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč