23. března 2009 13:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do TV Nova vstupuje americký Warner

Nová budova zpravodajství televize Nova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová budova zpravodajství televize Nova | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Jeden ze světových lídrů v mediálním a zábavním průmyslu, americká společnost Time Warner, získá 31 procent v bermudské společnosti Central Media Enterprises (CME), která vlastní i českou televizi Nova. CME v uplynulých týdnech tratila na burzách značnou část své hodnoty. Warner do CME investuje 241,5 milionu dolarů (asi čtyři a tři čtvrtě miliardy korun).

Za to získá nově vydané akcie, odpovídající zhruba třetinovému podílu. Získá také právo jmenovat do správní rady dva své zástupce. CME to oznámila v tiskové zprávě. Zakladatel CME a její spolumajitel Ronald Lauder se zavázal, že hlasovacím podílem transakci podpoří. "Transakce by měla proběhnout do konce druhého čtvrtletí 2009," sdělila firma.

Vlastník Novy, společnost CME, se navíc dohodla s Warner Brothers, jež je kromě televize HBO či internetového poskytovatele AOL součástí skupiny Time Warner, že ve střední a východní Evropě, kde CME provozuje své televize, společně spustí nové tématické stanice. "Tyto kanály, z nichž některé ponesou značku Warner Brothers, budou vysílat mezinárodní filmy a televizní seriály, včetně titulů z knihovny Warner Brothers, která patří k předním v oboru," oznámily firmy.

"Jsem přesvědčen, že spojení s Time Warner urychlí budoucí rozvoj CME a pozvedne ji na úroveň, o které jsem mohl před patnácti lety jenom snít," podotkl Ronald Lauder.

V souvislosti se chystaným vstupem Time Warner CME upravila své výhledy pro první čtvrtletí. Teď očekává, že za první tři měsíce letošního roku bude mít tržby 135 až 145 milionu dolarů (zhruba 2,65 až 2,85 miliardy korun) a zisk před zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) bude činit 18 až 22 milionů dolarů (zhruba 353 až 431 milionů korun).

Oporti předchozímu roku si každopádně výrazně pohorší, v tomtéž období loňska totiž utržila 223 milionů dolarů, zisk před zdaněním byl 75 milionů dolarů. "Pokračující pokles výdajů do televizní reklamy může způsobit další pokles hodnoty některých podílů CME," jsou si vědomi šéfové mediální společnosti.

CME v Česku vlastní kromě Novy také Novu Cinema a Novu sport. Působí také na Slovensku, v Bulharsku, Chorvatsku, Slovinsku, Rumunsku a na Ukrajině. Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze.

Pražská burza dnes na zprávu o spojení dvou mediálních společností reagovala pozitivně. Cenné papíry CME krátce před 13.20 rostly o 23,13 procenta na 228,50 koruny. Kvůli jejich silnému růstu bylo proto obchodování s akciemi CME na pražské burze krátce před 13.30 na patnáct minut pozastaveno.

Znovu se tak stalo poté, co kolem 14.40 rostly o 37,47 procenta na 255,10 koruny. Po otevření Wall Street akcie CME rostly až o 35 procent na 13,4 dolaru za akcii, uvedl server Patria Online.