16. června 2014 17:27, aktualizováno  18:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hala Amazonu se může stavět. Dobrovíz stvrdil smlouvu s developerem

Amazon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amazon - ilustrační foto | foto: MAFRA - František Vlček

DOBROVÍZ Starosta Dobrovíze Martin Šafr podepsal v pondělí smlouvu o spolupráci s developerskou společností Panattoni, která v Dobrovízi postaví distribuční centrum internetového obchodu Amazon. Smlouva obsahuje závazky developera, například vybudování obchvatu nejpozději do konce roku 2015, modernizaci obecní čistírny odpadních vod nebo každoroční příspěvek obci milion korun.

Celkem zahrnuje investice za 100 milionů korun. Práci by ve skladech americké firmy mělo najít asi 1500 lidí, v předvánočním období až dvojnásobek, otevřeny by měly být do roka.

Dodatek smlouvy, který byl podmínkou jejího podepsání, zastupitelé schválili na začátku června. "Doufám, že už se situace v Dobrovízi uklidní, vztahy mezi developerem a obcí jsou formálně vyjasněné," uvedl starosta. Hana Veselá ze sdružení Občané pro Dobrovíz řekla, že se zástupci sdružení s developerem sejdou v pátek, aby podepsali smlouvu o spolupráci mezi sdružením a Panattoni.

"Čekali jsme, dokud nebude podepsána smlouva s obcí," dodala. Ve smlouvě je závazek sponzorského daru 500 000 korun ročně pro seniory a děti, zpomalovací semafor u příjezdu do Dobrovíze i lékařská ambulance v obci. "Myslím, že jsme vytěžili maximum," uvedla Veselá.

Výstavba haly pro Amazon o rozloze 95 000 metrů čtverečních by měla začít, jakmile společnost získá stavební povolení. Nyní začínají na pozemku přípravné práce.

ČTĚTE VÍCE

Podobné distribuční centrum jako u Prahy bylo plánováno také v Brně v průmyslové zóně Černovická terasa. Brněnští zastupitelé 20. května schválili aktualizaci územního plánu, čímž stavbu centra umožnili. Není však jisté, jestli Amazon bude mít zájem v Brně stavět. Už v dubnu společnost uvedla, že do Brna už nechce a zvažuje další varianty ve střední a východní Evropě. Definitivně by se měla vyjádřit do začátku prázdnin. Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává po celém světě 97 000 lidí.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?