22. prosince 2010 16:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dochází cukr, káva i kakao. Počasí vyhnalo ceny na mnohaletá maxima

Káva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Burzovní ceny kávy vystoupily v úterý nejvýše za 13,5 roku a cukr se dostal na nové maximum za 30 let. Ceny potravinářských komodit rostou v poslední době kvůli silné poptávce, napjaté nabídce a spekulativním nákupům fondů, řekli analytici agentuře Reuters.

Kvůli situaci v Pobřeží slonoviny zdražuje i kakao, jeho cena však v letošním roce celkově stále klesá.

Cena kávy typu arabica na newyorském trhu burzy ICE s dodáním v březnu skončila růstem o čtyři procenta na 233,85 centu za libru (0,45 kg), což bylo nejvýše od poloviny roku 1997. Od počátku roku vzrostla o téměř 72 procent. Londýnská cena kávy typu robusta stoupla o jedno procento na 2010 dolarů za tunu a letos získává 51 procent.

Cena surového cukru v březnovém termínu se po mírném zvýšení dostala na 33,02 amerického centu za libru, což bylo další 30leté maximum. Na ně cukr roste od počátku minulého měsíce kvůli obavám z nižší produkce v Brazílii, nejistotě ohledně vývozu z Indie, ale také s podporou zvýšených spekulací na růst cen většiny komodit. Cukr letos na burze ICE má zatím proti konci loňského roku navíc asi 21 procent.

Obě komodity letos přitahují spekulativní nákupy, zčásti kvůli napjaté struktuře nabídky. Analytik Jack Scoville z chicagské firmy The Price Group předpovídá, že ceny kávy a cukru zůstanou na vysokých úrovních. Jiní analytici však upozorňují na slabé a kolísavé předvánoční obchodování, v němž může nastat i nečekaný propad.

Cena kakaa letos ztrácí, v posledních dnech však získává díky bojům o prezidentské křeslo v Pobřeží slonoviny. Země se topí v chaosu od listopadových voleb, v nichž se vítězem prohlásil dosavadní šéf státu Laurent Gbagbo, i když podle volební komise získal nejvíce hlasů jeho rival Alassane Ouattara. Spory kolem vítěze voleb přerostly v násilnosti a OSN hrozí Gbagbovým silám postihy.

Kakao v úterý v New Yorku posílilo o 0,6 procenta na 2975 dolarů za tunu. Od počátku roku však jeho cena ztrácí asi devět procent.

Lidovky.cz, ČTK