Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dodavatel Škody Auto nestíhá dostatečně rychle vyrábět sedačky pro SUV Kodiaq

Nové SUV firmy Škoda, Kodiaq | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové SUV firmy Škoda, Kodiaq | foto: Luděk Vokáč

Mladá Boleslav Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí na odstavném parkovišti v Lysé nad Labem skladovat desítky nových modelů Kodiaq bez zadních sedadel, protože dodavatel je nestačí dostatečně rychle vyrábět. Několik vozů, kterým chybí už jen zadní sedadla, je odstaveno také v areálu závodu v Kvasinách.

Podle týdeníku Škodovácký odborář se kvůli nedostatku zadních sedadel zvyšují celkové náklady na výrobu modelu Kodiaq. Odboráři uvádějí, že se zvyšují téměř o milion eur (zhruba 26 milionů korun), což je částka, kterou musí automobilka vyčlenit na skladování aut a domontování chybějících sedadel. Situaci firma neřeší poprvé, s dodávkami zadních sedadel od firmy Adient měla Škodovka podle odborářů problémy již v červnu.

„Jedná se o kapacitní problém jednoho z našich dodavatelů. Touto situací se intenzivně zabýváme, aby se dotčené vozy co nejrychleji dostaly k zákazníkům,“ řekla Biddle. Firma Adient působí jak v Mladé Boleslavi, tak i v Kvasinách na Rychnovsku, kde má Škoda Auto svůj druhý výrobní závod. V Boleslavi je hala Adientu přímo v areálu automobilky. „V Mladé Boleslavi provozuje firma Adient montáž sedadel jako integrovaná firma na základě platné nájemní smlouvy. Ostatní výrobní místa jsou v režii samotné firmy Adient,“ řekla Biddle.

Ačkoliv Adient působí v Boleslavi v areálu automobilky, jde o samostatnou firmu, na kterou Škoda Auto nemá vliv. „Firma Adient má se Škoda Auto uzavřené platné dodavatelské smlouvy na dodávky různých komponentů, naše společnost se na chodu firmy nepodílí,“ doplnila Biddle.

SUV Kodiaq začala automobilka prodávat na začátku letošního roku, pro letošek je v tuzemsku vyprodaný. Do konce července firma dodala 37 100 kodiaqů.

Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen. Provozuje tři výrobní závody v Česku a zaměstnává v nich zhruba 30 tisíc lidí. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. V roce 2016 dodala Škoda Auto zákazníkům na celém světě 1 127 700 aut, třetí rok po sobě přes milion vozů.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.