12. září 2017 17:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dodavatel Škody Auto nestíhá dostatečně rychle vyrábět sedačky pro SUV Kodiaq

Nové SUV firmy Škoda, Kodiaq | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové SUV firmy Škoda, Kodiaq | foto: Luděk Vokáč

Mladá Boleslav Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí na odstavném parkovišti v Lysé nad Labem skladovat desítky nových modelů Kodiaq bez zadních sedadel, protože dodavatel je nestačí dostatečně rychle vyrábět. Několik vozů, kterým chybí už jen zadní sedadla, je odstaveno také v areálu závodu v Kvasinách.

Podle týdeníku Škodovácký odborář se kvůli nedostatku zadních sedadel zvyšují celkové náklady na výrobu modelu Kodiaq. Odboráři uvádějí, že se zvyšují téměř o milion eur (zhruba 26 milionů korun), což je částka, kterou musí automobilka vyčlenit na skladování aut a domontování chybějících sedadel. Situaci firma neřeší poprvé, s dodávkami zadních sedadel od firmy Adient měla Škodovka podle odborářů problémy již v červnu.

„Jedná se o kapacitní problém jednoho z našich dodavatelů. Touto situací se intenzivně zabýváme, aby se dotčené vozy co nejrychleji dostaly k zákazníkům,“ řekla Biddle. Firma Adient působí jak v Mladé Boleslavi, tak i v Kvasinách na Rychnovsku, kde má Škoda Auto svůj druhý výrobní závod. V Boleslavi je hala Adientu přímo v areálu automobilky. „V Mladé Boleslavi provozuje firma Adient montáž sedadel jako integrovaná firma na základě platné nájemní smlouvy. Ostatní výrobní místa jsou v režii samotné firmy Adient,“ řekla Biddle.

Ačkoliv Adient působí v Boleslavi v areálu automobilky, jde o samostatnou firmu, na kterou Škoda Auto nemá vliv. „Firma Adient má se Škoda Auto uzavřené platné dodavatelské smlouvy na dodávky různých komponentů, naše společnost se na chodu firmy nepodílí,“ doplnila Biddle.

SUV Kodiaq začala automobilka prodávat na začátku letošního roku, pro letošek je v tuzemsku vyprodaný. Do konce července firma dodala 37 100 kodiaqů.

Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen. Provozuje tři výrobní závody v Česku a zaměstnává v nich zhruba 30 tisíc lidí. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. V roce 2016 dodala Škoda Auto zákazníkům na celém světě 1 127 700 aut, třetí rok po sobě přes milion vozů.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.