Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dodavatele elektřiny už letos vyměnilo přes 90 tisíc zákazníků

Elektřina (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Celkem 90 813 českých zákazníků využilo od počátku roku do konce května možnosti změnit dodavatele elektřiny. Vyplývá to z aktuálních čísel operátora trhu s energiemi, společnosti OTE, které mají Lidové noviny k dispozici. Jedná se o výrazně vyšší číslo než v předchozích letech, které se již přiblížilo počtu 96 744 změn dodavatele za celý loňský rok.

Změnu dodavatele během prvních pěti měsíců provedlo 8393 velkoodběratelů, 47 723 domácností a 34 642 firemních a ostatních maloodběratelů. Právě v poslední jmenované skupině je již počet změn vyšší než za celý minulý rok.

Jak ušetřit?

Oproti minulým rokům se prohloubily rozdíly v cenových nabídkách. Podle srovnávací kalkulačky, kterou má na svém webu Energetický regulační úřad, může například průměrná domácnost v Praze s roční spotřebou okolo dvou tisíc kilowatthodin ušetřit změnou dodavatele až 16 procent z ceny samotné elektřiny, což odpovídá úspoře 7,5 procenta z celkových výdajů za elektřinu.

Statistika se týká počtu převedených odběrných míst. Značná část firem i domácností však platí účty za několik odběrných míst. Skutečný počet zákazníků, kteří se odhodlají k této změně, je tak nižší.

Za poslední půlrok vstoupilo na trh s elektřinou pro koncové zákazníky několik nových dodavatelů. Skupina RWE dodává proud velkoodběratelům od počátku roku, od května svoji nabídku rozšířila i na maloodběratele.

V témže měsíci spustily prodej elektřiny domácnostem také společnosti RSP Energy a České Energetické Centrum. Domácnosti si tak nyní mohou vybírat mezi nabídkami nejméně 14 energetických společností, v případě firem je konkurence na trhu ještě silnější.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!